مخرب ترین و بدترین عادت ها + راهکار پیشنهادی

بدترین عادت ها در زندگی

در این مقاله به بدترین عادت‌ها و تأثیر این عادت های بد در زندگی اشاره خواهیم کرد. همانطور که بارها اشاره شد، 45 درصد از زندگی انسان را عادت‌ها تشکیل می‌دهند و بنابراین آگاهی از صفر تا صد عادت ها، بهترین عادت ها و بدترین عادت ها امری لازم و ضروری است. در مبحث مدیریت زمان به این نکته اشاره شد که هوشمندانه کار کردن، بهتر از بیشتر کار کردن است.

بار دیگر شما را به سخن گرانبهای آبراهام لینکلن ارجاع می‌دهم:

اگر به من 6 ساعت زمان برای قطع درختی دهید، 4 ساعت اول را صرف تیز کردن تبر خواهم کرد

_ آبراهام لینکلن

عادت های سمی به عنوان مانع برای موفقیت

اکنون بدترین عادت ها را مانند تبری کند تصور کنید که قصد دارید با آن درختی را قطع کنید. ساعت ها تبر زدن بر درخت با تبری کند(بدترین عادت ها)، چیزی جز خستگی و ناامیدی در شما نخواهد داشت. بنابراین پس از مطالعه این مقاله، با شناسایی عادت‌های بد و از بین بردن آنها، ابتدا تبرتان را تیز کنید(اصلاح بدترین عادت ها) و سپس در مسیر توسعه فردی و موفقیت گام بردارید.

Loading💚 ذخیره پست در حساب کاربری

بدترین عادت ها بعنوان سرعت گیر در زندگی

حتماً با افرادی روبرو شده‌اید که در زندگی تمام تلاششان را می‌کنند اما به موفقیت چندانی نمیرسند و چیزی جز ناامیدی و حسرت و شکست برایشان باقی نمی‌ماند.

تلاش برای رسیدن به موفقیت، گام چندم برای رسیدن به موفقیت است و نه گام اول. ابتدا باید برنامه ریزی کرد، توانمندی‌ها را شناخت و موانع را از سر راه برداشت. از جمله موانع مهمی که بر سر راه افراد برای رسیدن به موفقیت قرار دارد، عادت های بد یا بدترین عادت ها هستند که مانند سرعت گیر، اجازه‌ی سرعت گرفتن در مسیر موفقیت را به شما نمی‌دهند و مانند تبری کُند بر تنه‌ی درختی تنومند است. همان قدر بی حاصل و بی نتیجه!

پس بی درنگ به توضیح 10 مورد از بدترین عادت‌ها می‌پردازیم:

1.انتقاد افراطی از دیگران

امروزه افراد زیادی را اطرافمان مشاهده می‌کنیم که به صورت عادت وار در حال انتقاد از دیگران هستند. آنها تمام مشکلات و مسائل پیرامون را به اشخاص و ویژگی‌های شخصیتی آنان نسبت می‌دهند! مثال‌هایی از این عادت سمی را مشاهده کنید:

 • + برای اولین بار ده دقیقه دیرتر به قرار می‌رسید /  – تو همیشه بد قولی و دیر میای!
 • + لیوان از دستتان می‌افتد و می‌شکند / – چشم پزشک نیاز داری! حواست کجاست؟ و …
 • + لباس مورد علاقه خود را می‌پوشید / – تو لجبازی و قصد داری با این لباس لج منو در بیاری!

انتقاد از دیگران بعنوان یکی از بدترین عادت ها

مثال‌های زیادی از این اشخاص می‌توان زد. اشخاصی که به قول معروف “به هر سازی برقصی” باز هم ایراد می‌گیرند! اصولاً نسبت دادن مسائل و مشکلات و اتفاقات به عوامل بیرونی(دیگران) راحت تر از نسبت دادن آنها به خودمان است و بنابراین افراد ناخوداگاه در حال انجام آن هستند و می‌توان از آن بعنوان یکی از بدترین عادت ها نام برد.

  معرفی و دانلود اپلیکیشن TickTick: Todo list

پیشنهاد جایگزین:

یکی از ویژگی‌های مثبتی که می‌توان در روابط داشت، این است که به خودتان قول دهید و یا یادداشت کنید هر بار که به ملاقات شخصی رفتید، ابتدا از یکی از ویژگی‌های مثبت او تعریف کنید مثلاً:

 • این رنگ لباست چقدر خوشگله و بهت میاد
 • راستی پست اینستاگرامی که گذاشته بودی رو دیدم، خیلی جذاب شده بودی
 • ممنون که سر وقت رسیدی
 • گزارش کارت رو مطالعه کردم، مثل همیشه عالی

انتقاد بعنوان عادت سمی و مضر

اگر مشکلی با موضوعی دارید اولاً آن را به ویژگی شخصیتی او مثلا لجباز و بد قول نسبت ندهید و دوماً مشکل را حتماً در قالب صحبت دوستانه بیان کنید، مطمئناً بهتر از بیان آن با بی احترامی و انتقاد افراطی است و به همین ترتیب از بدترین عادت به سمت بهترین عادت حرکت کنید.

2.سیگار کشیدن

تقریباً تمام افراد بر سر این موضوع که سیگار مضر است توافق نظر دارند. آنهایی هم که سیگاری هستند فقط مضرات سیگار برایشان مهم نیست وگرنه از آنها اطلاع دارند؛ اما اکنون که شما در حال مطالعه این مقاله هستید مطمئناً قصد دارید در جهت ترک عادت‌های بد خود گام بردارید.

از مضرات سیگار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعتیاد به نیکوتین: نیکوتین ماده‌ای اعتیادآور است که در سیگار موجود است و افراد سیگاری با دور شدن از آن، احساس بی حالی و بی انرژی بودن می‌کنند و ترک آن بسیار سخت است
 • آسیب به ریه و شش: با توجه به شیوع کرونا و مصرف بیش از حد مواد شوینده و الکل و همچنین تنفس ناقص بخاطر استفاده از ماسک و آسیب‌های ناشی از کرونا، ریه‌ها در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته‌اند. حال تصور کنید سیگار که باعث برونشیت، بیماری مزمن انسدادی، سرطان ریه و آمفیزم می‌شود را به این وضعیت اضافه کنیم. شاید بتوان آن را بدترین عادت ممکن برای سلامت جسمانی حساب کرد
 • آسیب به قلب و عروق: استفاده از سیگار می‌تواند باعث تنگ شدن رگ‌های خونی، تضعیف آنها و افزایش فشار خون و در نهایت خطر ابتلا به سکته مغزی شود
 • آسیب به سیستم ایمنی، افزایش کلسترول، مشکلات بینایی، مشکلات دستگاه تناسلی و …

عادت سمی سیگار کشیدن

پیشنهاد جایگزین:

همانطور که اشاره شد، ترک سیگار یکی از موارد سخت اما شدنی است. زمانی که میل به سیگار کشیدن در شما شروع شد می‌توانید یک لیوان آب بنوشید، آدامس بجوید، شروع به ورزش و دویدن کنید، فیلم‌های انگیزشی ببنیید، آدامس بجوید و در کنار این موارد سعی کنید ارتباط و تعاملتان را با افراد سیگاری کمتر کنید

3.مقایسه خود با دیگران

شماره 3 از لیست بدترین عادت ها مربوط می‌شود به مقایسه خود با دیگران. مقایسه از مواردی است که از ابتدای روابط انسانهای اولیه با یکدیگر پدیدار شد که روانشناسان به آن “تله مقایسه اجتماعی” می‌گویند. با ظهور شبکه‌های اجتماعی و گرایش افراد به نمایش زندگی آرمانی و بدون مشکل از خود، این مشکل شدیدتر شد.

  استرس و 20 روش فوری "کاهش استرس" ❗

کافیست اینستاگرام خود را باز کنید تا با دنیایی از روابط بدون مشکل و عاشقانه، پسران پولدار و ثروتمند، دختران با اندام زیبا و ورزشکار با پوستی صاف روبرو شوید! اما آیا واقعاً در دنیای واقعی هم اینگونه است؟

مقایسه خود با دیگران بعنوان یکی از عادات مضر

پیشنهاد جایگزین:

ابتدا باید ریشه‌ی علت این مقایسه را پیدا کرد؛ اعتماد به نفس کم؟ کمال گرایی زیاد؟ ارتباط با افراد ناسالم و … کدام یک علت اصلی مقایسه‌ی شماست؟ پس از پیدا کردن علت مقایسه، باید هر بار که خواستید تصویر آرمانی زنندگی افراد را مشاهده کنید، به خاطر بیاورید که چقدر واقعی و چقدر فیک هست. همچنین باید حضورتان در شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید.

حتی با فرض بر اینکه هستند چنین افرادی، آیا شرایط آنان قابل دستیابی است؟ به احتمال زیاد قابل دستیابی است. با بدست آوردن ثروت، با ورزش کردن، با مراقبت از پوست، با ارتباط با افراد مناسب و … می‌توانید خودتان را در جایگاه آنان پیدا کنید اما واقعی، نه فیک! به همین سادگی از یکی از بدترین عادت ها در جهت انگیزه برای موفقیت استفاده می‌کنید.

4.عادات غذایی ناسالم

از جمله عادت های غذایی ناسالم می‌توان به پر خوری، کم خوری، صبحانه نخوردن، مصرف بیش از حد فست فود، گوشت قرمز بیش از حد، غذا خوردن هنگامی که گرسنه نیستید، غذا خوردن با سرعت بالا و مصرف زیاد تنقلات و مواد فراوری شده اشاره کرد که باعث تضعیف سیستم ایمنی، خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها، کلسترول بالا، چربی بالا، قند، فشار خون و سکته می‌شوند، اشاره کرد!

پس اهمیت تغذیه ناسالم بعنوان یکی از بدترین عادت ها مشخص شد. اکنون پیشنهاد جایگزین برای این عادت بد

عادات غذایی ناسالم

پیشنهاد جایگزین:

در حالت ساده می‌بایست به غذاهای مصرفی توجه کرد و میزان هر کدام از آنها را بررسی کرد. برای مثال همه می‌دانیم که فست فود برای سلامتی مضر است؛ حالا شما تنها کاری که باید انجام دهید این است که با کمک مواردی مثل پاداش دادن و دادن وعده به دیگران، از مصرف آنها جلوگیری کرد

و در حالت پیشرفته می‌توانید از مربی تغذیه، برنامه مناسب غذایی دریافت کنید تا تاثیر کوتاه و بلند مدت آن را بر سلامتی خود مشاهده کنیدو همچنین برنامه ‌های آنلاین نیز برای دریافت برنامه غذایی وجود دارند.

 

5.بی تحرکی و ورزش نکردن

رسیدن به هر چیزی سختی‌های خاص خود را دارد و رسیدن به سلامتی و تناسب اندام هم از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به ویروس کووید 19 و خانه نشین شدن اکثریت مردم و در نتیجه بی تحرکی خطرات زیادی برای سلامتی جسمی و روانی افراد به وجود آمده است.

ورزش نکردن و بی تحرکی می‌تواند باعث افسردگی، اضطراب، بی انگیزگی، کاهش اعتماد به نفس، پر خور شدن، افزایش وزن، بیماری‌های قلبی، مشکلات مرتبط با استخوان و مفاصل و خیلی موارد دیگر مرتبط با سلامتی شود. بنابراین می‌توان از بی تحرکی بعنوان یکی از بدترین عادت ها نام برد

بی تحرکی و ورزش نکردن در لیست عادت های بد

پیشنهاد جایگزین:

ورزش کردن می‌تواند باعث شادی، آرامش، خلاقیت، کاهش خطر ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌ها، کاهش اضطراب و استرس و … اشاره کرد. اگر امکانات و تمکن مالی لازم برای استخدام مربی ورزشی دارید حتماً همین الآن این کار را انجام دهید.

  معرفی تد (TED) + 4 سخنرانی برتر تد

در غیر اینصورت می‌توانید به نزدیک ترین باشگاه محل خانه بروید و در آنجا ثبت نام کنید و در ماه های اول از برنامه عمومی باشگاه استفاده کنید. همچنین می‌توانید مسافت منزل تا باشگاه را پیاده طی کنید.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید کارهای فوق را انجام دهید پیشنهاد مجموعه آموزشی موفق به شما استفاده از اپلیکیشن‌هایی است که با استفاده از آنها می‌توانید بدون نیاز به هیچ ابزاری به تمرین بپردازید. برای مثال اپلیکیشن Home Workout – No Equipment می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 دانلود نسخه پرمیوم این برنامه بصورت رایگان از کانال تلگرام 

6.اهمال کاری

اهمال کاری یا procrastination یعنی به تعویق انداختن داوطلبانه و غیر منطقی کارها. یعنی بدون دلیل منطقی آن کار را به بعداً موکول کنیم. اهمال کاری هم دارای عوارض و مشکلات زیادی از جمله اضطراب و استرس، احساس عذاب وجدان، سلب اعتماد دیگران، کاهش اعتماد به نفس، به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی است

اهمال کاری بعنوان عادت سمی

پیشنهاد جایگزین:

ابتدا باید دلیل اهمال کاری خود را پیدا کنید. می‌توانید این کار را با کمک روانشناس متخصص انجام دهید. سپس باید برای تک تک اوقات روزتان برنامه داشته باشید و در نهایت با استفاده از مدیریت زمان کارهایتان را بدون نیاز به فکر کردن درباره انجام دادن یا ندادنشان انجام دهید. مدیریت زمان یعنی استفاده هوشمندانه از زمانی که در اختیار داریم.

پیشنهاد ما استفاده از اپلیکیشن هایی نظیر ticktick و یا boosted برای سهولت در برنامه ریزی و مدیریت زمان است.

همچنین می‌توانید به عواقب انجام ندادن آن کار فکر کنید اما نه به نحوی که منجر به اضطراب و استرس در شما شود.در این جریان هر گاه احساس خستگی کردید باید به اهداف و آرزوهایتان نگاهی مجدد بیندازید تا آنها انرژی و انگیزه‌ای باشند برای غلبه بر اهمال کاری.

 

نکته: برای غلبه بر بدترین عادت های ممکن، راه اول پیشنهادی، کمک گرفتن از روانشناس است که با تخصص خود بتواند بدترین عادت ها را در مدت زمان کوتاهی از سبک زندگی شما خارج سازد و ترک این عادت ها راز موفقیت در تمام ابعاد زندگی است.

جمع بندی

در این مقاله درباره موارد زیر صحبت شد:

 • نقش عادت های بد در زندگی: آنها مانند سرعت گیر عمل کرده و سرعت ما را برای رسیدن به موفقیت می‌گیرند و باعث شکست و افسردگی و استرس در ما می‌شوند.
 • بدترین عادت ها به همراه راهکار جایگزین: درباره 6 مورد از بدترین عادت ها که عبارتند از انتقاد افراطی از دیگران، سیگار کشیدن، کم تحرکی و ورزش نکردن، اهمال کاری، مقایسه خود با دیگران و عادات غذایی ناسالم صحبت شد

به امید داشتن بهترین عادت ها برای شما
موفق باشید

 نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید 

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.7 از 3 نظر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مقاله 🔗
movafagh.org/?p=1305
مقالات پیشنهادی

به نظر میرسد چیزی که دنبالش هستید یافت نشد.

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.7 از 3 نظر
اسکرول به بالا