لیست 10 تایی “بهترین عادت ها” | top 10 best habits

بهترین عادت ها

عادت‌ها 45 درصد از زندگی ما را تشکیل می‌دهند و بنابراین نقش مهم و ضروری در پیشرفت و موفقیت و یا پسرفت و شکست دارند. در مقاله‌ی صفر تا صد عادت به تعریف، اهمیت و انواع عادت پرداخته شد. در این مقاله به لیستی از بهترین عادت ها که در مسیر توسعه فردی به ما کمک زیادی می‌کنند خواهیم پرداخت.

معمولاً افراد موفق بهترین عادت ها را دارند و همین عادت ها باعث موفقیت در زندگی آنها می‌شود. پس با ما همراه باشید تا لیستی از از ضروری ترین عادت‌ها را بررسی کنیم

Loading💚 ذخیره پست در حساب کاربری

نکات ضروری برای داشتن بهترین عادت ها

لازم به ذکر است هرکس می‌تواند آرزوی داشتن بهترین عادت ها را داشته باشد اما باید در ابتدای امر به موارد کوتاهی توجه کرد:

لیست بهترین عادات

 • برای بدست آوردن تمام موارد این لیست باید توجه کرد که برنامه ریزی برای بدست آوردن یکباره‌ی تمام این موارد، می‌تواند باعث سردرگمی و عدم موفقیت در حصول آنها شود زیرا در مقاله قبلی عنوان شد که برای هر عادت جدید نیاز به مسیر عصبی جدید است که این مورد مقداری طول می‌کشد
 • تمام این عادت ها مهم بوده اما برای افراد مختلف، اولویت متفاوتی دارد زیرا اهداف و مسائل و مشکلات افراد متفاوت است بنابراین شما با توجه به زندگی خود، آنها را اولویت بندی کنید
 • این عادت ها تمام عادت های مفید نیستند و فقط گوشه ای از بهترین آنها است

بهترین عادت ها که منجر به موفقیت می‌شوند

بدیهی است که می‌توان عادت‌های خیلی زیادی را بعنوان بهترین عادت ها بررسی کرد اما در قسمت اول مقاله، لیستی از سازنده ترین عادت‌ها بررسی و در قسمت دوم دیگر عادات مفید را به اختصار بررسی خواهیم کرد.

1.سحر خیزی

حتماً شما هم زیاد شنیده اید که افراد مدام می‌گویند: سحر خیز باش تا کامروا شوی! سحرخیزی از مواردی است که باعث می‌شود در زندگی پیشرفت‌های زیادی را کسب کنیم زیرا زمانی که همه خواب هستند شما بخش اعظمی از کارهایتان را انجام می‌دهید. اما شاید از خودتان بپرسید 2 ساعت کار صبح با 2 ساعت کار عصر چه تفاوتی دارد؟!

در واقع سحرخیزی باعث کاهش غلظت خون و افزایش ترشح هورمون‌های ضد افسردگی می‌شود. در همین حین اکسیژن در ساعات اولیه‌ی روز به سطح زمین می‌رسد و هوایی پاک و سالم و پر از اکسیژن برای تنفس، می‌تواند باعث افزایش کارایی شود. همچنین اگر در ساعات 5 الی 7 صبح بیدار شوید، انرژی بیشتری دارید. افزایش اعتماد به نفس از دیگر مزایای سحر خیزی است.

سحرخیزی از مواردی است که اکثر افراد موفق به آن اشاره می‌کنند. اکثر مدیران موفق سحرخیزی را به عادت خود تبدیل نموده‌اند. برای مثال تیم کوک مدیر عامل اپل ساعت 4:30، بیل گیتس موسس مایکروسافت ساعت 7، جف بزوس مدیر عامل آمازون ساعت 5 صبح بیدار می‌شوند.

پرنده سحرخیز، کرم را می گیرد early bird gets the worm

ضرب المثل انگلیسی

در همین راستا شما را به مطالعه بیشتر در این خصوص در تلگرام مجموعه آموزشی موفق دعوت می‌کنم.

2.روتین صبحگاهی مناسب

بعد از سحر خیزی باید بدانید که دقیقاً چه کاری باید انجام دهید و در همین راستا شما باید یک روتین صبحگاهی داشته باشید تا هر کارها را به ترتیب انجام داده و روز خود را به بهترین شکل ممکن شروع کنید! بنابراین در این قسمت پیشنهادهایی برای قرار دادن در روتین صبحگاهی به شما می‌دهم، انتخاب با شما:

روتین صبحگاه بعنوان یک عادت خوب

 • مرتب کردن تخت: مرتب کردن تخت در ابتدای صبح می‌تواند نظم و ترتیب را به ما نمایش دهد و تاثیرات روانی زیادی برای شروع یک روز کاری دارد
 • انجام حرکات کششی و پیاده روی: حرکات کششی مناسب در ابتدای صبح، می‌توانند باعث افزایش گردش خون و شادابی شما شوند
 • دوش آب سرد: چنانچه توانایی انجام این کار را دارید، می‌توانید از مزایای بی شمار دوش آب سرد بهره مند شوید که یکی از آنها افزایش انرژی و احساس سرزندگی و کمک به سیستم ایمنی بدن است
 • مصرف آب گرم و لیمو ترش: نصف لیموی تازه را با یک لیوان آب ترکیب کنید و به صورت ناشتا میل کنید و از مزایای بی شمار آن از جمله پاکسازی کلیه و تقویت سیستم ایمنی بدن بهره مند شوید
  استرس و 20 روش فوری "کاهش استرس" ❗

آب گرم و لیمو ترش بعنوان عادت

 • بر روی تنفس خود متمرکز شوید: تمرکز بر روی تنفس که یکی از راهکارهای کاهش استرس هم هست، باعث می‌شود اول صبح تمرکز بسیار زیادی بدست آورید که در انجام بهتر کارها، به شما کمک فراوانی می‌کند
 • بررسی اهداف: چند مورد از بزرگترین اهداف خود را یادداشت نموده و پس از بیدار شدن به آنها نگاهی مجدد بیندازید و خود را در حالی که به آن رسیده اید تصور کنید. این کار باعث افزایش انرژی و انگیزه شما می‌شود

3.تعذیه مناسب

از آنجایی که تغذیه ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با سلامتی جسمی و روانی دارد باید به آن توجه ویژه‌ای کرد و در لیست بهترین عادت ها می‌توان از آن نام برد. در اینجا به چند نکته در رابطه با تغذیه مناسب اشاره شده است:

 • صبحانه کامل: زمانی که در طول شب، بدن ما انرژی مصرف کرده است، با بیدار شدن انتظار تغذیه شدن را می‌توان داشت. پژوهش های مختلفی نشان داده صبحانه کامل می‌تواند باعث خوش رویی شما در طول روز شود. همچنین می‌تواند باعث جلوگیری از خوردن مواد غیر ضروری و اضافه که برای سلامتی ما مضر است شود.جلوگیری از فشار خون، سیستم ایمنی قوی‌تر، تنظیم هورمون‌ها و بهبود عملکرد سیستم گوارش از دیگر مزایای صبحانه کامل است
 • مصرف میوه و سبزیجات: باید توجه کرد که سبزیجات نیز تاثیر شگرفی بر سلامت ما دارند و باید روزانه حدأقل 5 واحد میوه و سبزیجات در قالب منجد، خشک، کنسرو و یا آب میوه مصرف کرد
 • کاهش مصرف چربی اشباع، نمک و شکر: مردان نباید بیش از 30 گرم و زنان بیش از 20 گرم چربی اشباع مصرف کنند. چربی اشباع در گوشت، سوسیس، کره، کیک و بیسکوئیت به وفور یافت می‌شود و مصرف بیش از اندازه آن، خطر ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی عروقی و … را افزایش می‌دهد. همچنین شکر موجب چاقی و پوسیدگی دندان و نمک زیاد (بیش از 6 گرم در روز) باعث فشار خون می‌شود. پس حتما آنها را کنترل کنید
 • مکمل‌های ضروری: در سبک زندگی هرکس تعدادی از کمبودها یافت می‌شود که باید نسبت به رفع آنها اقدام کرد. برای مثال در کشور ایران فقر ویتامین D بسیار بارز است که می تواند باعث افسردگی، کمبود انرژی، مشکلات  گوارشی و … شود.

حالا تصور کنید با تغذیه مناسب، وضعیت مناسبی را برای سلامتی خود فراهم کرده‌اید، قطعاً یکی از بهترین عادت های ممکن است.

4.نوشیدن آب

آب مایه‌ی حیات است! اما قبل از آنکه یک شعار باشد، یک ضرورت و الزام برای زندگی است که می‌تواند مصرف درست آن باعث سلامتی و مصرف کم آن باعث انواع و اقسام مشکلات شود.

نوشیدن آب عادتی ضروری است

حدود 60 درصد از بدن ما از آب تشکیل شده که مدام در حال از دست دادن آن در قالب ادرار یا تعریق هستیم بنابراین باید روزانه حدود 2 لیتر یا 8 لیوان یا نیم گالن آب مصرف کنیم. آب کافی باعث سلامت پوست، تناسب اندام، افزایش انرژی، کاهش استرس و … می‌شود.
تحقیقات گسترده‌ای نشان داده‌اند در صورتی که کمتر از این مقدار آب به بدن ما برسد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله سردرد، عدم تمرکز، کاهش عملکرد مغز و … شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً آب را همه جا در دسترس خود قرار داده و به میزان مناسب مدام از آن استفاده نمایید تا بعنوان یکی از بهترین عادت ها از مزایای آب بهره مند شوید.

می‌توانید برای یادآوری نوشیدن آب از برنامه مرتبط استفاده کنید.

5.ورزش کردن

نمی‌توان از بهترین عادت ها صحبت کرد و اسمی از ورزش کردن به میان نیاورد. ورزش کردن به ما در تمام ابعاد زندگی کمک های فراوانی می‌کند و باعث می‌شود سلامت جسمی و روانی داشته باشیم.

پیاده روی بعنوان یک عادت

ورزش می‌تواند بدن را در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مقاوم کند، سطح کلسترول مفید و خوب را افزایش می‌دهد، فشار خون را پایین می‌آورد، چربی‌ها را کاهش می‌دهد، عضلات را قوی‌تر می‌کند، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد، ما را از افسردگی، اضطراب، بی خوابی، تنش و خشم و استرس و اضطراب دور می‌کند و صدها مزیت دیگر که همه و همه در ورزش کردن وجود دارد.

نکاتی در رابطه با ورزش اصولی:

 • حدأقل 3 روز در هفته ورزش کنید
 • با توجه به وضعیت فعلی خود و ترجیحاً با کمک مربی ورزشی، تمرینات را سازماندهی کنید
 • از ورزش‌های کششی خصوصاً اوایل صبح غافل نشوید
 • از ورزش‌های هوازی غافل نشوید(30 الی 40 دقیقه)
 • به دنبال تغییرات دائمی و کوچک باشید تا تغییرات بزرگی را مشاهده کنید
  معجزه‌ی "روتین روزانه" (تعریف + 10 پیشنهاد روتین صبحگاهی)

دانلود مقاله مرتبط با ورزش کردن

6.مدیریت زمان

وقت طلاست و همین جمله کوچک می‌تواند اهمیت مدیریت زمان را به خوبی به ما گوشزد کند. امروزه مدیریت زمان نه بعنوان یک مزیت بلکه بعنوان یک الزام مطرح شده است و بنابراین در لیست بهترین عادت ها جا می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنم مقاله مدیریت زمان را مطالعه بفرمایید تا از تعریف، اهمیت، فواید و تکنیک‌های مدیریت زمان مطالع شوید.

مدیریت زمان در عادت

اما در رابطه با مدیریت زمان بعنوان یک عادت، تصور کنید شما گرانبها ترین دارائیتان یعنی زمان را به نحو بهینه از آن استفاده کنید و مهمتر اینکه آن را بعنوان یک عادت در خود نهادینه کنید. از نظر من اگر مدیریت زمان را نه تنها بعنوان یکی از بهترین عادت ها می‌توان در نظر گرفت بلکه بهترین عادت مدیریت زمان است!

مدیریت زمان باعث استرس کمتر، تمرکز بیشتر، روابط بهتر، داشتن زمان کافی برای استراحت، اعتماد به نفس بیشتر، تلاش کمتر و درآمد بیشتر است.

شما می‌توانید برای مدیریت بهتر زمان از اپلیکیشن‌های کاربردی مثل تیک تیک و یا بوستد استفاده کنید و همچنین نسخه کامل و رایگان آنها را از کانال تلگرام دانلود کنید.

7.یادگیری مداوم

از زمانی که کودکان به مدرسه فرستاده می‌شوند یادگیری تئوری آنها شروع می‌شود. یادگیری‌ای که به واسطه‌ی آن یاد می‌گیرند بخوانند، بنویسند، اعمال ریاضی را انجام دهند و در مقاطع بالاتر در رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند مهارت پیدا کنند و در نهایت بعد از اتمام تحصیل در صورتی که شغلی مرتبط با رشته مورد نظر پیدا نکنند، یادگیری را خاتمه می‌بخشند.

یادگیری دائم بعنوان عادت

هرگز اجازه ندهید تحصیلات دانشگاهی، مانع یادگیری آموزش های واقعی مهارت های زندگی شود. هر لحظه باید به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید، تا از نظر فکری و احساسی رشد کنید.

_ مارک توین نویسنده آمریکایی

شاید شما هم با من هم نظر باشید که درصد زیادی از دروس، یادگیری در جهت مهارت‌های زندگی و اقتصادی نیست و می‌بایست در شروع، حین، اتمام و بعد از اتمام تحصیل، یادگیری مهارت‌های زندگی و اقتصادی را شروع کرد. افراد زمانی که یادگیری را متوقف می‌کنند در واقع روند سینک شدنشان با جامعه را به تعویق میندازند.

من شخصاً همیشه آماده یادگیری هستم گرچه دوست ندارم همیشه تحت تعلیم باشم.

_ وینستون چرچیل سیاستمدار بریتانیایی

کارها هرچقدر پیشرفته تر و تخصصی‌تر می‌شوند بر اساس شایسته سالاری نیاز به افرادی دارند که نه تنها در حیطه‌ی شغل، بلکه در تمام حیطه‌ها در سطح خوبی باشند و آن را ادامه دهند. مثالی که در این مورد می‌توان زد استارباکس است که سالانه میلیون‌ها دلار هزینه برای آموزش به پرسنل و کارکنان مجموعه می‌کند و این نشان دهنده‌ی این است که استارباکس اهمیت یادگیری را بعنوان یکی از بهترین عادت ها درک کرده است.

8.کمک به دیگران

تمام مواردی که در لیست بهترین عادت ها ذکر شده است در جهت کمک به شرایط خودمان می‌باشد اما چگونه است که کمک کردن برای شخص خود ما منفعت دارد!

کمک کردن در قالب عادت می‌تواند اثار جسمی و روانی زیادی برای ما داشته باشد

کمک به دیگران می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد؛ شما می‌توانید هنگام مواجهه با افرادی که وضعیت مالی خوبی ندارند در حد توانتان به آنها کمک کنید، می‌توانید در ساعات مشخصی خدمتتان را به رایگان در اختیار نیازمندان قرار دهید، می‌توانید زمانی که افراد در مسائل و مشکلات زیادی محاصره شده‌اند به یاری آنها بروید، می‌توانید حتی با گوش کردن به افراد به آنها کمک کنید. می‌بینید که کمک کردن بعنوان یکی از بهترین عادت ها، فقط اراده می‌خواهد حتی بدون شرایط و امکانات!

بخشی از مزایای کمک کردن به دیگران:

 • کاهش اضطراب: از ابعاد مختلف زیادی کمک کردن به افراد می‌تواند باعث کاهش اضطراب شود
 • تقویت سیستم ایمنی: هنگامی که به شخصی کمک کنید، در شما حس خوب ایجاد خواهد شد و این حس خوب و ترشح هورمون‌های خاص، باعث تقویت سیستم ایمنی خواهد شد
 • عمر طولانی‌تر: تحقیقات زیادی این موضوع را تایید کرده‌اند که کمک به افراد باعث عمر طولانی تر خواهد شد!
 • لذت بیشتر: زمانی که افراد کمک می‌کنند باعث می‌شود مراکز لذت در مغز فعال شوند
  معرفی و دانلود اپلیکیشن TickTick: Todo list

البته باید توجه کرد در کمک کردن باید جوانب احتیاط را رعایت کرد تا از شما سوءاستفاده نشود و یا آنقدری نباشد که به کارهای خودتان صدمه وارد کند. با رعایت نکات این چنینی می‌توانید از کمک کردن بعنوان یکی از بهترین عادت ها بهره مند شوید و به موفقیت در حیات روانی برسید.

9.تعامل با دوستان مناسب

friendship as a best habit
friendship is a good habit

افراد معمولاً در زندگی خود دوستان زیادی دارند و تصور عمومی این است که دوستی برای تفریح و سرگرمی است اما باید خاطر نشان کرد که دوستی با اشخاصی که مناسب هستند، می‌تواند باعث فواید زیادی باشد. چنانچه اشخاص را از فیلترهای مناسبی عبور دهید و آنها را طبق اصول مناسبی انتخاب کنید می‌توانند باعث:

 • آموختن مهارت‌های مهم: هر کس مهارت‌های خاص خودش را دارد و ارتباط با دوستانی که مهارت‌هایی کاربردی دارند، باعث می‌شود شما هم آنها را فرا بگیرید
 • احساس تعلق را در شما زنده می‌کنند: احساس تعلق یکی از مهمترین نیازهای روانی افراد است که در هرم نیازهای مازلو نیز به آن اشاره شده و از اهمیت بالایی برخوردار است
 • بهبود روابط اجتماعی: زمانی که با دوستان مناسبی معاشرت کنید می‌توانید نقاط ضعف خود را به مرور زمان حل کنید و نکات بسیار زیادی را در مورد روابط اجتماعی یاد بگیرید و به آنها جامه عمل بپوشانید
 • کمک به کاهش استرس و اضطراب: داشتن دوستانی که با ارزش باشند، از ابعاد مختلفی می‌تواند باعث کاهش فشارهای روانی بر ما شود. تصور کنید در مشکل بزرگی قرار گرفته‌اید و دوستتان در آن لحظه کنار شماست
 • تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری‌ها: تحقیقات زیادی این مورد را تایید کرده و دوستی با دوستان مناسب باعث بهبود وضعیت سلامت جسمی ما نیز می‌شود

باید توجه کرد که برای دستیابی به موارد فوق، نیازی به انجام کار خاصی نیست و شما فقط با انتخاب درست و رعایت تعدادی از اصول دوستی، می‌توانید از تمام فواید دوستی بعنوان یکی از بهترین عادت ها بهره مند شوید

10.مطالعه

یکی از پادشاهان مصری مکان مجهزی برای نگهداری کتاب ها داشت و بالای آن نوشته بود: خانه درمان روح

بسیاری از درمانگران سردمداران علم روانشناسی مانند فروید، برای درمان تعدادی از بیماران کتاب را تجویز می‌کردند که با این روش کتاب درمانی یا “Bibliotherapie” گفته می‌شود که از سال در سال 1916 برای اولین بار استفاده شد. جدای از این تاریخچه کوتاه درباره اهمیت کتاب، باید گفت که امروزه کتاب‌های بی محتوا(کتاب‌های زرد بی اساس علمی) نیز در بازار به وفور یافت می‌شود.

مطالعه و کتاب درمانی

بنابراین انتخاب کتاب نیز باید دارای معیارهایی باشد تا بتوان از آن بعنوان بهترین عادت نام برد. اما با فرض بر اینکه شما در حال مقاله یا کتاب خوبی هستید، مزایای مطالعه عبارت است از:

 • ورزش ذهن: مطالعه می‌تواند همانند ورزش که عضلات ما را قوی می‌کند، ذهن ما را به کار گرفته و تقویت کند و از زوال عقل جلوگیری کند
 • کسب دانش: باعث می‌شود در زمینه‌ای که در حال مطالعه آن هستیم، علم کسب کنیم. برای مثال شما هم اکنون درباره مطالعه در حال کسب علم هستید
 • کاهش استرس: جالب است بدانید مطالعه می‌تواند بهتر از پیاده روی استرس را کاهش دهد
 • بهبود تمرکز: مقاله یا کتاب اگر جذاب نوشته شده باشد، باعث می‌شود در عمق موضوع برویم و تمرکز کنیم
 • افزایش مهارت‌ها: باعث می‌شود مهارت‌های گوناگونی با توجه به محتوای کتاب یاد بگیریم

جمع بندی

در این مقاله از مجموعه آموزشی موفق درباره بهترین عادت ها و نکاتی درباره بدست آوردن بهترین عادت ها صحبت شد:

 • نکات ضروری برای داشتن بهترین عادت ها: نباید تمام آنها را به یکباره در نظر گرفت و باید قدم به قدم به آنها رسید، همچنین اولویت بندی برای داشتن بهترین عادت در افراد مختلف، متفاوت است
 • درباره بهترین عادت ها صحبت شد: لیستی از بهترین عادت ها عبارتند از: سحر خیزی، روتین صبحگاهی، تغذیه مناسب، نوشیدن آب، ورزش کردن، مدیریت زمان، یادگیری، کمک به دیگران، داشتن دوستان مناسب و مطالعه. اینکه کدام یک را می‌توان بعنوان بهترین عادت در نظر گرفت بستگی به شرایط فعلی شما دارد

 

به امید داشتن بهترین عادت ها برای شما
موفق باشید

 نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید 

 

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.5 از 2 نظر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مقاله 🔗
movafagh.org/?p=1278
مقالات پیشنهادی

به نظر میرسد چیزی که دنبالش هستید یافت نشد.

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.5 از 2 نظر
اسکرول به بالا