آموزش و فواید “خاطره نویسی” به سبک جدید + نمونه خاطره 📝

آموزش و فواید خاطره نویسی

شاید بتوان به جرئت خاطره نویسی را یکی از بهترین عادت‌ها دانست چرا که طبق یافته‌های دانشمدان و انجمن روانشناسی آمریکا، ثبت خاطرات نه تنها بر روان ما تأثیرات زیادی می‌گذارد بر سلامتی جسمانی ما نیز موثر می‌باشد! افراد کمی خاطره نویسی می‌کنند و نکته جالب اینجاست که تعداد زیادی از آنها هم موفق هستند! در این مقاله ارتباط خاطره نویسی با موفقیت و همچنین تعریف و آموزش خاطره نویسی در دستور کار قرار دارد.

Benefits of Diary Writing

Loading💚 ذخیره پست در حساب کاربری

تعریف خاطره نویسی

خاطره نویسی یک نوع داستان نویسی است. خاطره نویسی یکی از انواع نوشته است که در آن، نویسنده خاطرات یعنی صحنه‌ها و اتفاقات و احساسات و تجربیاتی را که رخ داده و در آنها نقش داشته یا نظاره گر آنها بوده را یادداشت می‌کند.

تمام افراد می‌توانند به ساده‌ترین شکل ممکن و به دور از چهارچوب‌های سخت و گیج کننده، اتفاقات تلخ و شیرین، پیروزی‌ها و شکست‌ها، احساسات مثبت و منفی، وقایع خوب و بد و … را ثبت کنند و به این ترتیب، یادگار نویسی کنند و از فواید نوشتن خاطرات یا به انگلیسی diary که در قسمت بعد ذکر شده، بهره مند شوند.

تعریف خاطره نویسی

فواید خاطره نویسی

خاطره نویسی یکی از بهترین، صمیمانه‌ترین و عامیانه ترین راه ها برای به نمایش در آوردن احساسات است که از قدیم در زندگی ما بوده اما امروزه با گسترش فضاهایی برای به اشتراک گذاری لحظات و خاطرات (مثل اینستاگرام و توییتر) افراد میل خود را به نوشتن یادگار از دست دادند. با ما باشید تا از مزایای فراوان خاطره نویسی بهره مند شوید.

 • ثبت نکردن خاطره باعث کاهش فرایند شناختی می‌شود: دیوید ایگلمن عصب شناس آمریکایی، در تحقیقات خود به نتایج جالبی رسید؛ افرادی که اتفاقات و اسرار را در ذهن خود نگهداری می‌کنند، باعث کاهش عملکرد مغز می‌شود! به این صورت که با نگهداری رازها، یک قسمت ذهن سعی در فاش کردن آن دارد و قسمت دیگر سعی در نگهداری و حفظ آن. بنابراین در این روند مغز آسیب می‌بیند.

عوارض ثبت نکردن خاطرات بر ذهن

دانشمند دیگری به نام کلیتون کریچر نیز در ژورنال Experimental Psychology بیان می‌کند ثبت نکردن خاطرات و اسرار، یک فرایند خودتنظیمی است که می‌تواند انرژی زیادی از ما بگیرد و در نتیجه بر عملکرد ذهن ما تأثیر منفی بگذارد.

همچنین مطالعه دیگری نشان داده نگهداری اسرار در ذهن، باعث افزایش کورتیزول یا به انگلیسی cortisol که هورمون مرتبط با استرس است، شود.

بنابراین با این اوصاف باید اسرار و اتفاقات را در جایی خارج از ذهن قرار دهیم. مسلماً به دلایل زیادی نمی‌توان تمام اتفاقات، خاطرات و اسرار زندگی را نزد اشخاص بیان کرد و بنابراین خاطره نویسی بعنوان راه حل به کمک ما می‌آید.

از دیگر مزایای خاطره نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مطالعات امواج مغزی نشان می‌دهند خاطره نویسی باعث افزایش ارتباط نمیکره‌های مغز با یکدیگر می‌شود
 • ثبت خاطرات باعث می‌شود تجربیاتی که کسب کرده‌ایم را یادداشت کنیم و در تمام مراحل زندگی از آنها بهره ببریم
 • کاهش فشار خون
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 • بهبود حافظه
 • نوعی درمان است
 • به خودشناسی کمک می‌کند
 • منجر به تخلیه هیجان و احساسات می‌شود
 • افزایش توانایی نویسندگی در شما
 • افزایش دقت به اتفاقات و رویدادهای روزمره
 • ثبت وقایع اجتماعی برای آیندگان
  مدیریت زمان: تعریف، اهمیت، فواید و 11 تکنیک کاربردی ⏳

فواید خاطره نویسی بر سلامتی

موارد فوق تنها مواردی از فواید خاطره نویسی است که به آن اشاره شد. بهتر است خاطره‌نویسی را یکی از عادت‌های خود قرار دهید چرا که یکی از بهترین عادت های ممکن است. شما می‌توانید روزانه 15 تا 20 دقیقه به آن اختصاص دهید و با استفاده از اصولی ساده که در ادامه بیان خواهد شد، اتفاقات را ثبت کنید تا در مسیر توسعه فردی گام بردارید.

نوشتن درباره موضوع آسیب و ناراحتی، باعث می شود فرد موضوع را تصور کرده واضطراب و استرسش را در چهارجوب قابل تجسمی قرار دهد و نهایتا آن را حل کند. این عمل باعث می شود فرد بهتر بخوابد و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشد که همه ی اینها در بهبود سلامتی جسمی و روانی تأثیر دارند

_ جیمز پنه بیکر

آموزش خاطره نویسی

در رابطه با خاطره نویسی نیز اصولی وجود دارد اما این اصول برای این نیستند که شما آنها را در چهارچوب سخت و مشخصی قرار دهید و یا قرار نیست شخص دیگری آن را مطالعه کند. این اصول برای کمک به نوشتار بهتر و همچنین الگوی مسیری است که باید برای خاطره نویسی طی کرد

1.بستر خود را انتخاب کنید

قبل از اینکه شروع به خاطره نویسی کنید باید انتخاب کنید که خاطراتتان را در کجا ثبت کنید. همانند قبل، آنها را در دفاتری نوشته و در مکان هایی امن پنهان کنید و یا با استفاده از ابزارهای مدرن به خاطره نویسی مدرن روی بیاورید. هر کدام مزایا و معایبی دارد که سعی شده در این قسمت به آنها پرداخته شود

خاطرات خود را در دفتر خاطرات و یا اپلیکیشن ثبت کنید

انواع بستری برای خاطره نویسی

 • سنتی(دفتر خاطرات): در این روش خاطرات خود را در دفاتر نوشته و پنهان می‌کنید.
  از مزایای این روش می‌توان به نوشتن دستی اشاره کرد. اینکه با قلم بر روی کاغذ خاطرات خود را یادداشت کنید، تاثیرات روانی زیادی خواهد داشت.
  از معایب این روش نحوه نگهداری آنها است که مبادا کسی آنها را بخواند و یا تلمبار شدن دفتر خاطرات در طول سالیان زیاد است.
 • pdf و word: شما می‌توانید یک هارد اکسترنال و یا یک فلش خریداری کنید و خاطرات خود را در قالب pdf و word یادداشت کنید و آنها را در محل ذخیره، نگهداری کنید. از مزایای این روش می‌توان به امنیت بالا و دسته بندی های دلخواه اشاره کرد. معایب نیز عبارتند از امکان آسیب به فلش و یا هارد و از دست رفتن تمام خاطرات، گم کردن آن و …
 • شبکه اجتماعی: شما می‌توانید برای مثال در اینستاگرام پیج مخصوصی برای خاطرات خود تأسیس کنید و در آنجا خاطرات خود را همراه با عکس و فیلم به اشتراک بگذارید. مزیت های خاطره نویسی در شبکه اجتماعی این است که نیازی به نگهداری آنها نیست و همچنین همیشه می‌توان به آن دسترسی داشت. اما معایبی همچون امنیت و نیاز دائمی به اتصال به اینترنت نیز از معایب این روش است.
 • سایت و وبلاگ: روشی که قبلاً افراد زیادی در آن خاطرات را ثبت می‌کردند استفاده از وبلاگ‌ها بود اما امروزه این روش کمتر دیده می‌شود. رایگان بودن و عدم نیاز به نگهداری از مزایای این روش و همچنین نمایش به دیگر کاربران و مدیر وبلاگ نیز از معایب آن است.
 • اپلیکیشن‌های مخصوص خاطره نویسی: همچنین می‌توانید خاطرات خود را در اپلیکیشن‌هایی که مخصوص این کار ساخته شده‌اند یادداشت کنید. با توجه به مسائل و مشکلاتی که موارد فوق داشتند، پیشنهاد من استفاده از این روش است زیرا: یکی از سریعترین روش‌های مرور خاطرات است، امکان خروجی گرفتن از خاطرات را دارند، امکان یادداشت آفلاین نیز وجود دارد، مشکلات نگهداری از آنها را نداریم، با توجه به متن باز بودن برخی از آنها نیازی به نگرانی درباره امنیت آنها نیست.
  معرفی و دانلود اپلیکیشن TickTick: Todo list

2. زبان و لحن مناسب

با توجه به این نکته که قرار است این خاطرات را فقط خودتان مطالعه کنید، نیازی نیست از کلمات سخت و بی تکلف و پیچیده استفاده کنید! هر آنچه که حس و حال کنونی شما را توصیف می‌کند، یادداشت کنید. نیازی نیست از زبان معیار استفاده کنید، باید ساده و به قول معروف خودمانی نوشته شود.

شما باید از هر لحن، هر کلمه، هر حس و هر استیکری که می‌خواهید و احساستان را مستقیماً منعکس می‌کند استفاده کنید حتی اگر در چهارچوب‌های نگارشی جایی نداشته باشد. بنابراین نیازی به پایبندی به قواعد و نکات نگارشی نیست و تنها نکته احساس صمیمیت و راحتی در نوشتار است.

زبان صمیمی در خاطره نویسی

3.سر نخ های بصری را دریابید

با توجه به اینکه قسمت اصلی خاطرات را اتفاقات و رویدادها رقم می‌زنند شما باید به اتفاقات مهم و مرتبط با زندگی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و همین موارد را سر نخی برای نوشتن یک خاطره جذاب مورد استفاده قرار دهید.

خودتان را در آینده تصور کنید، جایی که قرار است 20 سال بعد این خاطرات را مرور کنید. اینکه چه غذایی برای ناهار میل کردید آیا اهمیت خاصی دارد؟ به احتمال زیاد خیر

پس باید توجه کرد به حوادث و اتفاقات باید توجه بیشتری کرد. در واقع محوریت خاطره بر اساس همین حوادث و اتفاقات خوب و بد است.

نقش حوادث و اتفاقات در خاطره نویسی

4.حس خود را تخلیه کنید

از مزایای خاطره نویسی این است که شما می‌توانید تخلیه هیجانی کنید و هر احساسی دارید، آن را در قالب کلمه، نوشتار و حتی فایل‌های صوتی و ویدئویی بروز دهید که این کار تأثیرات زیادی بر روان شما دارد. شما می‌توانید نظرات و عقایدی که شاید از نظر عموم پذیرفته شده نیست را در آنجا یادداشت کنید و حتی پس از نگارش از دید منتقد، آنها را نیز بررسی کنید.

5.زمان خاصی را تعیین کنید

بهتر آن است که خاطرات خود را قبل از خواب ثبت کنید. این مورد باعث می‌شود با تخلیه هیجانی و خالی کردن ذهن از اتفاقاتی که افتاده است، به خواب بروید و خواب راحتی داشته باشید. چنانچه از اپلیکیشن‌های مخصوص این کار استفاده کنید، به احتمال زیاد قابلیت یادآور یا reminder در آنها وجود دارد که می‌توانید تعیین کنید برای مثال هر شب ساعت 23:45 ثبت خاطرات را به شما یادآوری کند.

reminder for writing diary

ایده‌هایی برای شروع یادداشت

در این قسمت ایده‌هایی برای شروع یادگارنویسی به شما آموزش داده می‌شود که به احتمال زیاد با یکی از این موارد می‌توانید یادگاری جذابی بنویسید:

 • چه اتفاقات مهمی افتاد که باعث شد توجهم را جلب کند؟
 • چرا باعث شد توجهم را جلب کند؟ زیبا بود؟ مرا ناراحت کرد یا … ؟
 • شروع با ذکر مکان: 2 کیلومتر مانده به شیراز بودیم که …
 • شروع با اتفاق تاریخی: در حین جشنواره کتاب سال 98 …
 • شروع با یک شخصیت: آتوسا هم توی کلاس زبان انگلیسی ثبت نام کرده بود که …
 • شروع با وضعیت آب و هوا: برای دومین روز باران در حال بارش بود که …
 • شروع با زمان: دومین روز از فروردین 98 بود که …
  صفر تا صد توسعه فردی + برنامه توسعه فردی در 7 مرحله

ایده هایی برای شروع خاطره نویسی

معرفی اپلیکیشن خاطره نویسی

افراد در زمان‌های گذشته خاطرات خود را در دفترهای مخصوص خاطره نویسی ثبت می‌کردند اما در نگهداری آنها مشکلات فراوانی داشتند. هم اکنون با گسترش تکنولوژی، در زمینه یادگار نویسی هم پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته و اپلیکیشن‌های متنوعی در دسترس عموم قرار گرفته است.

اپلیکشن daylio برای خاطره نویسی

اپلیکیشن daylio یکی از برنامه های خوب برای یادگار نویسی است که هم اکنون با 10 میلیون نصب فعال فقط در پلی استور، برای سیستم عامل‌های android و ios در دسترس می‌باشد. در آینده نحوه کار با این اپلیکیشن در اینستاگرام مجموعه آموزشی موفق قرار خواهد گرفت.

همچنین می‌توانید نسخه کامل این اپلیکیشن را کانال تلگرام مجموعه آموزشی موفق دانلود کنید:

 نسخه کامل اپلیکیشن daylio برای خاطره نویسی 

نمونه خاطره

خاطره ثبت نام در دانشگاه

در این قسمت نمونه‌ای از یک یادگار برای گرفتن الگو و نحوه نگارش، آورده شده است:

فروردین 95 بود، درست زمانی که داشتم میرفتم دانشگاه ثبت نام کنم. حقیقتاً استرس داشتم که چطوری بگذرونم امروزو! تا اینکه ساعت 7 صبح شد و گوشیم با همون آلارم استرس آور همیشگیش منو از خواب بیدار کرد😆

پاشدم به سختی صبحونه خوردم و رفتم به سمت دانشگاه. وقتی رسیدم دیدم خیلی شلوغه و ازدحام جمعیتی که برای ثبت نام اومده بودن منو شگفت زده کرد. رفتم به سمت پارکینگ ماشینو پارک کنم که یهویی چشمم به مهسا خورد. مهسا دوست دوران دبیرستانم بود که بعد از یه دعوای شدید از هم جدا شده بودیم.

اولش جوری رفتار کردیم که انگار همدیگه رو ندیدیم ولی استرسی که حاکم بود و همچنین فضای ناآشنای دانشگاه، باعث شد احوالپرسی سردی داشته باشیم و درباره اینکه اومدیم چه رشته ای ثبت نام کنیم صحبت کردیم. راه افتادیم بریم به سمت ساختمان آموزش؛ وقتی رسیدیم یه آقایی کد پیگیری ثبت ناممون رو گرفت و بعد از چک کردن گفت برید آخر راهرو سمت راست. فکر کرده بودم دیگه همه چی روی دور افتاد و خیلی زود قراره تموم بشه تا اینکه فهمیدم شناسنامم رو گم کردم…

نمونه خاطره (خاطره دانشگاه)

شوک شدم! غم دنیا رو سرم خراب شد! استرسی وجودمو گرفت که هنوزم با به یاد آوردنش استرس میگیرم! راه افتادم رفتم سمت پارکینگ از همون راهی که اومدم تا ببینم پیداش میکنم توی مسیر یا نه! وقتی رسیدم به ماشین، دیدم افتاده کنار ماشین…

انگار دنیا رو به دست آورده بودم از خوشحالی… الآن هم نشستم توی صف که منتظرم بشه ثبت نامم رو تکمیل کنم؛ ولی خودمونیم دانشگاه عجب جای خوبیه!  🙂

جمع بندی

در این مقاله درباره موارد زیر صحبت شد:

 • تعریف یادگار نویسی: نوعی داستان نویسی که در آن حوادث و تجربیتان به قلم نگارش در می‌آیند
 • فواید ثبت خاطرات: کاهش فشار روانی، کاهش فشار خون، بهبود حافظه، تخلیه هیجانی، نوعی ریلکسیشن و کمک به خودشناسی از جمله فواید ثبت خاطره است
 • نکات لازم به ذکر برای ثبت خاطرات: انتخاب بستر، زبان و لحن مناسب، توجه به اتفاقات و حوادث، تخلیه کامل حس و داشتن زمان مشخص برای ثبت یادگار از نکات قابل توجه است
 • ایده های شروع خاطره نویسی: ایده‌های مختلفی مانند شروع با مکان، زمان، شخص و سوالات در این مقاله بیان شد

خاطره نویسی سبکی نو برای موفقیت در زندگی است

موفق باشید

 نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید 

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.8 از 4 نظر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مقاله 🔗
movafagh.org/?p=1331
مقالات پیشنهادی

به نظر میرسد چیزی که دنبالش هستید یافت نشد.

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.8 از 4 نظر
اسکرول به بالا