استرس و 20 روش فوری “کاهش استرس” ❗

استرس و راهکارهای کاهش استرس

قبلاً مطالعه کرده بودم که از هر 10 آمریکایی 7 نفر و از هر 4 ایرانی یک نفر به استرس مبتلا است. شخصی کامنت گذاشته بود این آمار اشتباه است و از هر 4 ایرانی، 5 نفر به استرس مبتلا هستند! از آمار فاصله بگیریم، نگاهی به اطراف بیندازیم متوجه می‌شویم که درصد زیادی به استرس مبتلا هستند.

به جرئت می‌توان گفت همه‌ی ما استرس را تجربه کرده‌ایم! اما سوال اینجاست که چرا هم موقعی که تصادف می‌کنیم و هم موقعی که در کنکور قبول می‌شویم و یا به مهمانی بزرگی می‌خواهیم برویم استرس داریم!؟

تعریف استرس

اصلاً استرس چیست؟ خوب هست یا بد؟ مضرات آن چه هستند؟ چگونه باید آن را کنترل کرد؟ در این مقاله به شما یاد می‌دهیم چگونه با کنترل استرس گام بزرگی به سمت توسعه فردی بردارید.

Loading💚 ذخیره پست در حساب کاربری

معنای استرس چیست؟!

به طور ساده و خلاصه استرس(Stress) یعنی احساس کنیم تحت فشار روانی قرار داریم . استرس یک حالت فیزیولوژیکی است در مواجهه با عوامل بالقوه خطرناک.(بالقوه خطرناک یعنی می‌توانند برای ما خطرناک باشند)

به بیان دیگر استرس واکنش ما است به عوامل و رخدادهای بیرونی که می‌توانند برای ما تهدید زا باشند.

استرس چیست؟

چه نشانه‌هایی دارد؟

استرس نیز مانند دیگر موارد، دارای علائمی مختص به خود می‌باشد اما باید توجه کرد که با دیگر مواردی که به استرس نزدیک هستند، جابجا برداشت نشوند. شدت این علائم بستگی به شدت عوامل استرس زا دارد و هرچقدر قوی‌تر باشند، استرس نیز بیشتر است.

لازم به ذکر است موارد ذکر شده، همه‌ی علل استرس نیست و از جمله رایج ترین آنها هستند. چنانچه چندین مورد از این موارد را در خود یا عزیزانتان مشاهده کردید، حتماً اقدامات لازم را انجام دهید. نشانه‌های رایج استرس عبارتند از:

 • حواس پرتی و عدم توانایی در تمرکز کردن
 • تحریک پذیری زیاد و آستانه تحمل پایین
 • مشکل در استراحت کردن
 • لرزش بدن
 • اعتماد به نفس پایین
 • احساس افسردگی و ناراحتی
 • کم خوری یا پرخوری( نسبت به وضعیت معمول)
 • تغییر در روند خواب شما (خواب کمتر یا خواب بیشتر)
 • استفاده از دخانیات یا الکل برای رسیدن به آرامش
 • از دست دادن میل جنسی
 • مشکل در سلامتی( مثل سردرد و معده درد)
 • درد غیر طبیعی خصوصاً در عضلات

نشانه های استرس

با توجه به انیکه واکنش افراد از هر لحاظ نسبت به تمام موارد و از جمله استرس متفاوت است، بنابراین شخصی که به استرس مبتلا است، صرفاً تمام موارد را دارا نیست و ممکن است فقط یک یا چند مورد از موارد فوق را داشته باشد.

عوامل تحریک استرس

تا به اینجا که در رابطه فشار عصبی صحبت کردیم، حتما کنجکاو شده‌اید که چرا و به چه علت استرس در زندگی ما نمایان می‌شود! دلایل بسیار زیادی برا اینکه چرا استرس در ما رخ می‌دهد وجود دارد  اما از مهمترین علل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • مسائل و مشکلات روزانه: شاید برای ما عادی شده باشد اما همه با استرس‌های زندگی خصوصاً مسائل و مشکلات زندگی شهری(+)، هر روز دچار دست و پنجه نرم کردن هستیم.
  مسائل و مشکلاتی مانند پیدا کردن جای پارک، نزدیک شدن موعد چک، شرکت در آزمون‌ها، ترافیک و … همه از جمله مسائلی هستند که می‌توانند باعث احساس استرس در ما شوند. البته این به آن معنا نیست که از امروز به دنبال توجه بیش از حد و افراطی به مشکلات روزمره باشیم!

نقش زندگی شهری در استرس

 • تجربیات قبلی: هیچ چیز از ذهن ما پاک نمی‌شود مگر آنکه اتفاق خاصی در مغزمان رخ دهد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا بعضی چیز ها را فراموش می‌کنیم؟ از نظر علمی آنها در ذهن ما وجود دارند فقط ما آنها را نمی‌توانیم به خاطر بیاوریم! مانند کتابی که بر اثر گذشت سالها بر روی آن گرد و غبار نشسته و نمی‌توانیم نوشته‌های روی جلد را بخوانیم!
  اگر مقداری به مباحث روانشناسی علاقمند باشید، می‌دانید که درصد قابل توجهی از مشکلات کنونی ما ریشه در کودکی دارند و استرس هم از این قاعده مستثنی نیست. تحقیقات نشان داده تجربیات بد دوران کودکی می‌توانند بخش هایی از مغز ما که مسئول رسیدگی به امور مرتبط با استرس و اضطراب است را تغییر دهند!برای مثال اگر در کودکی شخصی با اضطراب جدایی دست و پنجه نرم کند، ممکن است  در آینده با استرس زیادی مواجه شود.

 

 • انتظارات غیر منطقی: هرکس در زندگی انتظاراتی از خود یا دیگران دارد و این کاملاً طبیعی است. اما داشتن انتظارات نابه‌جا و یا زیاد و غیر منطقی از سایرین و یا خودتان، می‌تواند باعث بروز استرس شدیدی در شما شود!
  برای مثال تصور کنید شما انتظار دارید در یک ساعت، 200 صفحه از کتابی را مطالعه کنید که قرار است فردا آن را آزمون دهید.
  به احتمال زیاد در یک ساعت توانایی مطالعه 200 صفحه را ندارید و این انتظار زیاد در شما باعث می‌شود پس از گذشت یک ساعت، ببینید فقط 10 صفحه را مطالعه کرده‌اید. با ادامه‌ی این روند و نزدیک‌تر شدن زمان آزمون استرس شما بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

 • مسائل مالی: زمانی که از نقش مسائل مالی در استرس صحبت می‌کنیم صحبتمان به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته‌ی اول بحران اقتصادی و کمبودهای مالی است که به دلایل مختلفی می‌توانند باعث استرس و اضطراب و یا حتی ترس در ما شوند. دسته‌ی دوم نه وضعیت کنونی اقتصادی ما، بلکه مباحث پیچیده و استرس‌زا درباره‌ی پول است. مثلاً دوران بازنشستگی، بیمه و …

نقش مسائل مالی در استرس

 • ارتباط با افرادی که استرس را به ما منتقل می‌کنند: در تحقیقات زیادی به این مورد اشاره شده است که استرس نیز مانند خمیازه، یک عامل واگیر دار است!
  در این تحقیقات افرادی را به تماشای افراد استرسی گذاشتند و نتیجه‌ای که بدست آمد، آن بود که افرادی که در حال تماشای افراد استرسی بودند نیز سطح هورمون‌های استرس در آنها بالا رفت!
  لیست 10 تایی "بهترین عادت ها" | top 10 best habits

 

 • مقایسه خود با دیگران: افرادی که مدام در حال مقایسه‌ی خود با دیگران هستند به احتمال خیلی زیاد دچار استرس خواهند شد به دو دلیل:
  1.در هر موقعیتی از نظر اجتماعی، تحصیلات، مالی و … هم که باشید باز هم افرادی هستند که در سطوح بالاتری از شما قرار دارند و همین عاملی است برای افزایش استرس شما
  2. افراد معمولاً باطن زندگی خود را به نمایش نمی‌گذارند و ما صرفاً ویترینی زیبا چیده شده از زندگی دیگران را مشاهده می‌کنیم پس هیچ گاه باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگر افراد، مقایسه نکنید!

مقایسه خودتان با دیگران

لازم به ذکر است که موارد بسیار زیادی در زندگی می‌توانند باعث استرس شوند که به علت صرفه جویی در زمان، فقط از تعدادی از آنها ذکر شد.

اضطراب و استرس ما را نمی‌کشد. روش برخورد ما با استرس، ما را خواهد کشت!

-هانس سلی

استرس خوبه یا بد؟

همانطور که ذکر شد استرس یک پاسخ است به شرایط تهدید آمیز بیرونی. از این تعریف ساده می‌توان نتیجه گرفت که استرس برای ما نیاز است! استرس از قبل در ما وجود داشته و خواهد داشت و این مورد برای مقابله با تهدیدها لازم و ضروری است.

نیاکان ما را تصور کنید؛ زمانی که یک خرس در حال حمله به آنها است، آیا باید همچنان در حالت آرامش و سکون به کار خود ادامه دهند یا باید به صورت خودکار بدنشان برای فرار یا یک مقابله‌ی سخت آماده شود؟

یا در مثالی دیگر می‌توان زمانی را مثال زد که شما در حال رانندگی هستید که یک شخص در جلوی شما ظاهر می‌شود. در صورتی که هیچ عملی انجام دهید به احتمال زیاد با آن شخص تصادف می‌کنید اما با یک حرکت سریع می‌توان از بروز اتفاق جلوگیری کرد.

از موارد ذکر شده می‌توان این نتیجه را گرفت که استرس به خودی خود بد نیست و می‌توان از آن استفاده‌ی خوب و مثبت در مواجهه با شرایط بالقوه خطرناک نیز کرد.

اما در صورتی که از حد نرمال خارج شود و خود را در قالب نشانه‌های ذکر شده در همین مقاله نشان دهد، باعث بروز مشکلاتی پایدار در ما می‌شود که مهمترین آنها به اختصار عبارتند از:

 • افسردگی و حتی جنون
 • اضطراب
 • کاهش بهره وری
 • عدم تمرکز در کارها
 • خطر سکته، فشار خون و مشکل برای سیستم عروقی
 • ضعف در سیستم ایمنی
 • آلزایمر
 • سردرد
 • کاهش یا افزایش وزن
 • پرخوری یا کم خوری
 • تغییر عادت خواب
 • ریزش مو

کاهش استرس در 20 مرحله

حال که با تاثیر بالای فشار عصبی آشنا شدیم وقت آن رسیده که با یکدیگر بهترین روش‌های کاهش و یا حذف فشار روانی غیر ضروری و زیاد(تعدیل استرس) را بررسی کنیم اما قبل از آن اجازه دهید یک نکته‌ی مهم را به شما بگویم:

 راهکاهای مختلفی برای کنترل استرس وجود دارد که آنها را بررسی می‌کنیم اما باید به یاد داشته باشیم که سختی رفع این فشار عصبی بستگی به شدت فشار شما دارد. اگر شما به استرس شدیدی دچار شده باشید، قطعاً نمی‌توانید با انجام چند مورد از این مراحل در یک روز نتیجه‌ی کامل و دائمی بگیرید و نیاز به مشورت با روانشناس دارید. 

مهمترین راهکارهای کاهش فشار روانی:

1. حذف محرک‌های استرس (ساده ترین راه)

زمانی که حرف از از بین بردن یک عامل می‌زنیم باید ابتدا عوامل بوجود آورنده‌ی آن عامل را از بین ببریم تا به خودی خود، عامل اصلی نیز حذف شود.

بنابراین بدیهی است که باید عوامل بوجود آورنده‌ی فشار روانی که در هر شخصی متفاوت است را شناسایی و از بین ببریم.

برای مثال تصور کنید مشکل اصلی شما این است که مدام خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید و این به بخشی از روتین شما تبدیل شده است. اولین قدم برای کاهش استرس، حذف عادت مقایسه کردن در شماست!

2. حذف مصرف دخانیات

تحقیقات مختلفی نشان داده که مصرف دخانیات باعث افزایش استرس در شما می‌شود. تصور غلطی وجود دارد و آن هم این است که سیگار باعث آرامش و رفع فشار روانی می‌شود! در پاسخ به این مورد باید اینطور گفت که:

1.سیگار نیز ماننند سایر عوامل اعتیاد زا به مرور بر تعداد آن افزوده می‌شود (به علت مقاوم شدن بدن در برابر مقدار مصرفی). بنابراین زمانی که شما مقدار زیادی سیگار در طول روز می‌کشید و این کار به عادت شما تبدیل شده است، با دیدن اولین نشانه‌های فشار عصبی، شما سعی در انجام عادت روزانه(کشیدن سیگار) دارید.
در واقع احساس می‌کنید چیزی کم است، چیزی گم شده و با بدست آوردن مجدد آن (سیگار کشیدن) احساس آرامش می‌کنید.

2.این شرایط است که باعث آرامش شما می‌شود و نه سیگار: تصور کنید در حال تماشای یک منظره‌ی زیبا، در سکوت و در حالتی که هیچکس مزاحم شما نیست در حال کشیدن سیگار هستید، این سیگار نیست که به شما آرامش می‌دهد بلکه منظره و سکوت است که این کار را برای شما انجام می‌دهد و به اشتباه آن را تاثیر سیگار برداشت می‌کنید.

حذف

3. فعالیت بدنی مناسب

ورزش کردن یکی از مواردی است که تقریباً در تمام موارد می‌تواند به ما کمک کند و همه‌ی ما از فواید بی شمار آن برای سلامتی خبر داریم. انجام ورزش‌های هوازی باعث کنترل ضربان قلب و در نتیجه کنترل استرس می‌شوند. شما می‌توانید به پیاده روی، اسکیت، شنا، والیبال و … بپردازید.

ورزش باعث می‌شود هورمون‌های مفید که ضد استرس هم هستند در بدن ما ترشح شوند، ما را شادتر می‌کنند، باعث برون ریزی خشم ما می‌شوند و در نتیجه فشار عصبی کاهش می‌یابد. (اطلاعات خواندنی درباره ورزش هوازی)

  معرفی کامل Boosted time tracker | دانلود رایگان نسخه کامل + 8 ویژگی اصلی

شما می‌توانید با خود قرار بگذارید هر روز 30 دقیقه حرکات کششی + پیاده روی انجام دهید. در صورتی که در این کار مداومت به خرج دهید می‌تواند باعث بهبود وضعیت تنش در شما شود.

4. مصرف مواد غذایی مفید

مکمل‌های غذایی زیادی هستند که می‌توانند بعنوان یکی از راهکارهای کاهش استرس مورد استفاده قرار بگیرند. مصرف مکمل‌هایی همچون چای سبز، گیلاس زمستانی، سنبل الطیب و فرنجمشک یا وارنگ بو می‌توانند در کاهش تنش موثر باشند.

نکته: احتمالاً برای شما پیش آمده و یا مشاهده کرده‌اید که افراد به علت محدودیت‌های زمانی، دست به مصرف غذاهای فست فود و ناسالم می‌زنند. باید توجه داشت که کمبود زمان به خودی خود یکی از عوامل موثر در ایجاد فشار روانی است، حالا تصور کنید با مواد غذایی ناسالم آمیخته شود. نتیجه را خودتان حدس بزنید!

در تصویر زیر، گیاه فرنجمشک را مشاهده می‌کنید:

تاثیر فرنجمشک بر کاهش استرس

5. بنویسید تا کاهش یابد!

نوشتن نیز یکی از عواملی است که تاثیر زیادی بر سلامت ما دارد اما کمتر به آن اشاره شده است. در رابطه با کاهش استرس نیز می‌توان نوشتن را به یکی از بهترین، ساده‌ترین، سریعترین و کم هزینه ترین راهکارهای کاهش استرس اشاره کرد.

برگه کاغذ به همراه قلم را به دست بگیرید، مشکلات و مواردی که باعث فشار عصبی در شما می‌شود را بدون توجه به زیبایی در نوشتن، سرعت نوشتن، قواعد املایی و حتی جمله بندی بنویسید. هر طور که میل شماست؛ آرام، سریع، زیبا، زشت… فقط بنویسید… حتی می‌توانید بعد از نوشتن آن، افکار و مشکلات(برگه کاغذ) را پاره کنید و از بین ببرید.

شما نه تنها می‌توانید تنش‌ها و مشکلاتتان را بنویسید و احساس سبکی کنید، حتی باید روزانه، هفتگی و یا ماهانه درباره‌ی اتفاقات، حس‌های خوب و موفقیت‌هایتان هم بنویسید تا تاثیر مثبت آن را مشاهده کنید.

6. کسی را که دوست دارید بغل کنید

در آغوش گرفتن کسی که دوستش دارید یکی از بهترین و موثر ترین راهکارهایی است که می‌توانید برای بهبود وضعیت سلامت روان خود به کار گیرید و دارای آثار شگفت انگیز زیادی است.
این عمل می‌تواند در آغوش گرفتن همسر، شریک عاطفی، فرزند، دوست و یا حیوان خانگی باشد. اما در رابطه با کاهش استرس:

اولاً باعث بروز احساسات ما می‌شود که این عامل خود به تنهایی، باعث کاهش فشار عصبی می‌شود.

دوماً باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین(هورمون شادی) که هورمونی برای از بین بردن فشار عصبی است می‌شود.

سوماً باعث افزایش اکسیژن در خون شما می‌شود و افزایش اکسیژن باعث کاهش فشار عصبی می‌شود. (+)

لازم به ذکر است نوازش نیز تاثیر مشابهی در این مورد دارد و یکی از موارد موثر در کاهش فشار روانی است.

تاثیر بغل کردن بر کاهش استرس

7. خانواده و دوستان، برگ برنده در برابر استرس!

خانواده و دوستان از مهمترین ارکان‌های زندگی هر شخص هستند زیرا تمام ابعاد زندگی را در بر می‌گیرند. وجود داشتن در جمعی که بتوانید به راحتی و بدون ترس از قضاوت از ترس‌ها و عواملی که باعث تنش در شما می‌شوند صحبت کنید، به خودی خود باعث کاهش احساسات منفی در شما می‌شوند.

حال تصور کنید با همدلی و پشتیبانی دوستان و خانواده، تعدادی از مشکلات هم حل شوند؛ بهترین حالت ممکن پیش می‌آید. به همین دلیل است که در تحقیقات گسترده ثابت شده افرادی که ارتباطات صحیح، گسترده و شاد دارند از سلامت روان بهتری برخوردار هستند.

8. به کارهای اضافه نه بگویید

در زندگی هر کس مسئولیت‌های فراوانی وجود دارد که باید از پس آنها بر بیاید در غیر اینصورت، دچار مشکلات زیادی می‌شود. مهارت “نه گفتن” یکی از بهترین مواردی است که در جهت کاهش استرس می‌تواند ایفای نقش کند به این صورت که با نه گفتن به وظایفی که شما مسئولیتی در قبال آنها ندارید، از مسئولیت‌های خود کم می‌کنید و زمان بیشتری در اختیار دارید.

بهتر است در درجه اول کارهای زندگی خودتان را طبق برنامه به بهترین شکل ممکن انجام دهید و این یکی از مهمترین علل موفقیت در زندگی محسوب می‌شود.

10. پیشگیری از اهمال کاری

یکی از دیگر راه های کنترل استرس این است که کارهایتان را اولویت بندی کنید و از تعویق آنها و در یک کلام اهمال کاری پرهیز کنید.

اهمال کاری می‌تواند باعث شود که شما واکنشی عمل کنید و همیشه در فکرتان در حال تلاش برای بدست آوردن آنچه انجام نداده‌اید باشید! این مورد باعث می‌شود در نهایت نظم زندگی شما به هم خورده و با احساس عذاب وجدان در مقابل کارهای انجام نشده و در نهایت فشار روانی مواجه شوید.

بهترین کار این است طبق مهارت‌های مدیریت زمان با استفاده از یکی از اپلیکیشن‌های کاربردی  مانند “تیک تیک” به ثبت اولویت‌ها پرداخته و با اپلیکیشن “بوستد” زمان را ثبت نمایید.

رفع اهمال کاری برای مقابله با استرس

11. استفاده از آب گرم

آب گرم می‌تواند بصورت مستقیم بر آرامش ذهنی و فیزیولوژیک ما تاثیر بگذارد. زمانی که دچار فشار عصبی می‌شویم قسمت‌های خاصی از بدن سرد می‌شوند که با یک وان یا دوش آب گرم می‌توان به اصطلاح ریلکس کرد. به همین علت است که برای صبح دوش آب سرد و برای شب موقع خواب و استراحت، دوش آب گرم نقش بسزایی در کاهش تنش‌ها در ما دارد.

12. موسیقی آرامش بخش (ساده ترین راه)

موسیقی می‌تواند کنترل احساسات ما را در دست بگیرد. با شنیدن آهنگ شاد، احساس شادی می‌کنیم و با شنیدن آهنگ غمگین، حس ناراحتی و از دست دادن سراغ ما می‌آید. حال به من بگویید چرا از این قابلیت برای کاهش استرس استفاده نکنیم؟

موسیقی آرامش بخش می‌تواند وضعیت ذهن و بدن ما را در آرامش قرار دهد به این صورت که باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می‌شود.

نوع خاصی از موسیقی با تاثیر بر امواج خاصی از مغز شما، می‌تواند در ایجاد آرامش موثر باشد اما جدای از این مورد، شنیدن صدای طبیعت و موسیقی دلخواهتان نیز می‌تواند همین کار را انجام دهد و نقش موثری ایفا کند.

  مخرب ترین و بدترین عادت ها + راهکار پیشنهادی

🎵 این موسیقی‌های آرامش بخش را می‌توانید از کانال تلگرام دانلود کنید  

13. وقت گذرانی با حیوان خانگی

با وجود اینکه گرفتن سرپرستی حیوانات در حدی که باید، در فرهنگ ما جا نیفتاده است اما می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روان ما بگذارد.

برای مثال زمانی که گربه‌ها  احساس رضایت و امنیت کنند، صدای خوشایندی از خود ایجاد می‌کنند که طبق تحقیقات انجام شده این مورد بر سلامتی انسان تاثیرات بسیار زیادی دارد که از مهمترین آنها کاهش استرس، کاهش ریسک حملات قلبی، کمک به سلامت استخوان‌ها، مفاصل و خواب بهتر می‌باشد.(+)

نقش گربه در کاهش استرس

14. تنقس عمیق و تمرینات تنفسی

تنفس یکی از کارهایی است که در هر حالت و در هر زمان در حال انجام آن هستیم. اما تنفس هم اصولی دارد که باید به آن توجه کرد. اکثر مردم و علی‌الخصوص در کشور ما، دم و بازدم بسیار سطحی بوده و آنگونه که باید از مزایای تنفس عمیق بهره نمی‌بریم.

محیط خلوتی پیدا کنید،آهنگ مخصوصی که از کانال تلگرام دانلود کرده‌اید را پلی کنید، خودتان را در فضای آرامش بخشی در طبیعت تصور کنید، چشمانتان را ببندید و در 3 ثانیه تنف کنید 3 ثانیه آن را نگه دارید و در طول 3 ثانیه نفستان را به بیرون بدهید و تمام تمرکزتان را به تنفسی که می‌کنید منعظف کنید. به احتمال خیلی زیاد در لحظه آرامش را تجربه خواهید کرد.

به طور کلی هدف از تنفس عمیق اولاً رساندن اکسیژن بیشتر است و در درجه دوم تمرکزی که بر روی تنفس می‌شود و در نهایت هر دو باعث مدیریت فشار روانی می‌شوند.

15.مدیتیشن، حرکت به سمت آرامش درونی

مدیتیشن و یوگا یکی از مهمترین تکنیک‌هایی است که می‌توانید برای مدیریت استرس انجام دهید. ریلکسیشن می‌تواند باعث افزایش تمرکز، آرامش درونی و ذهن آگاهی(حضور در لحظه) در شما شود.

نکته‌ای که مدیتیشن را خاص می‌کند این است که هم توانایی ایجاد آرامش در شما در کوتاه مدت(لحظه‌ای که در حال مدیتیشن هستید) را دارد و هم در بلند مدت می‌تواند تاثیر شگرفی بر شما بگذارد.

فقط کافی است روزانه 15 دقیقه از زمانتان را صرف این کار کنید. به شما قول می‌دهم آرامشی بی سابقه در شما شکل خواهد گرفت. با یادگیری این مهارت گرانبها شما می‌توانید حتی در محل کار در زمان یک دقیقه آن را انجام دهید!

16. رایحه درمانی

رایحه درمانی یا آروماتراپی(Aromatherapy) به بیان ساده استفاده‌ی درمانی از بوها و رایحه ها در جهت سلامتی است. استشمام کردن بوهای خوشایند می‌تواند باعث آرامش شما شود. در ساده‌ترین حالت بو کردن یک گل خوشبو این تاثیر را دارد؛ و یا اسطوخودوس، نعناع، رز و همچنین یاسمن باعث آرامش می‌شوند.

نقش رایحه درمانی در کاهش استرس

همچنین از دیگر راهکارهای کاهش استرس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

17.ماساژ: ماساژ درمانی و به خصوص ماساژ عضلات تحت استرس می‌تواند نقش موثری در این زمینه اشاره کند.

18.انجام کارهای مورد علاقه: اینکه کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری کنید.

19.آواز خوانی همراه با موسیقی: این باعث تخلیه‌ی احساس شما می‌شود خصوصاً آهنگ آن موسیقی متناسب با حال شما باشد.

20.روبرو شدن با عامل فشار روانی: با توجه به اینکه عامل استرس اکثر مواقع کاملاً مشخص است، می‌توانید برای رفع فشار روانی، با آن روبرو شوید.

نکته: تمامی این 20 مورد ذکر شده برای کاهش استرس در مجموعه آموزشی موفق، می‌تواند در کاهش استرس شما نقش موثری ایفا کند اما باید توجه داشت که شدت تنیدگی در افراد، مختلف است و بنابراین در صورتی که با موارد فوق مشکل حل شد، در رعایت این نکات استمرار به خرج دهید اما اگر مشکل شما حاد است، لطفاً به یکی از روانشناسان معتبر مراجعه کنید.

نکته: برخی از این موارد، می‌تواند اثر کوتاه مدت و برخی دیگر اثر بلند مدت دارند. در مورد علت افشار روانی نیز این مورد موثر هست و برای استرس‌هایی که علت آنها پایدار است باید مداومت به خرج داد تا همانطور که در دراز مدت به دست آمده‌اند در دراز مدت هم از بین بروند. کنترل استرس سبکی برای موفقیت در زندگی است.

باید یاد بگیرید که بگذرید و اجازه دهید استرس‌ها از شما دور شوند. گذشتن مهم است چون بر همه چیز کنترل نداری!

-استیو مارابولی

جمع بندی

در این مقاله درباره موارد زیر صحبت شد:

 • استرس واکنش طبیعی بدن است به تهدیدهای بیرونی

 

 • با توجه به شدت استرس، شدت نشانه‌های آن نیز متفاوت است. از مهمترین آنها عبارتند از: اعتماد به نفس پایین، لرزش بدن، افسردگی، درد غیر طبیعی خصوصاً در عضلات، تغییر در روند خواب، پرخوری یا کم خوری و …

 

 • از جمله علل استرس عبارتند از مسائل و مشکلات روزانه، تجربیات قبلی و کودکی، انتظارات غیر منطقی از خود و دیگران، مسائل مالی و ارتباط با افرادی که خود دچار استرسند

 

 • استرس می‌تواند هم خوب باشد(جلوگیری از تصادف) و هم می‌تواند بد باشه(عاملی برای تصادف). اگر از حد نرمال خود خارج شود و به طول بینجامد، مضر می‌شود و می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی ما تاثیر زیادی بگذارد و ما را دچار افسردگی، سردرد، ریزش مو، ضعف سیستم ایمنی و … کند

 

 • از جمله راهکارهای کاهش استرس می‌توان به حذف علل استرس زا، فعالیت بدنی مناسب، تنفس عمیق و تمرینات تنفسی، مدیتیشن و یوگا، استفاده از موسیقی‌های آرامش بخش، مصرف مواد غذایی مناسب، حضور در جمع دوستانه و خانوادگی، بغل کردن کسی که به آن علاقه دارید، پیشگیری از اهمال کاری و رایحه درمانی اشاره کرد.

 

موفق باشید

 نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید 

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.7 از 3 نظر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مقاله 🔗
movafagh.org/?p=1219
مقالات پیشنهادی

به نظر میرسد چیزی که دنبالش هستید یافت نشد.

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.7 از 3 نظر
اسکرول به بالا