صفر تا صد توسعه فردی + برنامه توسعه فردی در 7 مرحله

توسعه فردی + برنامه توسعه فردی

توسعه فردی یا Personal Development یکی از مهمترین مواردی است که این روزها در سطح جامعه به طور گسترده در حال استفاده است. در این مقاله به طور مفصل به توسعه فردی، اهمیت ، تاریخچه آن ، برنامه توسعه فردی، چرایی و چگونگی انجام آن در 7 مرحله پرداخته شده است. همچنین موانع احتمالی هم بررسی شده و برای هر کدام راهکارهایی ارائه شده است.

Loading💚 ذخیره پست در حساب کاربری

همچنین فایل صوتی این مقاله را بشنوید

 

رشد شخصی

تعریف توسعه فردی

توسعه فردی یا رشد شخصی،فرایندی مادام العمر است و مجموعه‌ای از مهارت‌هایی را شامل می‌شود که پتانسیل و توانایی بالقوه‌ی شخص را در زمینه‌های مختلف شخصی، اجتماعی، شغلی و تحصیلی توسعه و بهبود می‌بخشد و باعث سهولت در رسیدن به موفقیت و اهداف می‌شود.
در واقع توسعه فردی یکی از مهمترین پیش نیازهای موفقیت در زندگی می‌باشد؛ چرا که توانایی های ما را در زمینه‌های مختلف تقویت می‌کند و به همین جهت امری همیشگی و مادام العمر است.

چرا توسعه فردی تا این اندازه مهم است؟

توسعه فردی همواره در زندگی ما بوده و هست؛ در هند ریلکسیشن و مراقبه و یوگا و یا در چین با تمرینات مدیریت انرژی و طب سوزنی و … همچنین بسیاری از بزرگان، پدر توسعه فردی را ارسطو (فیلسوف یونان باستان) می‌دانند که چند هزار سال قبل زندگی می‌کرده .
بنابراین توسعه فردی از گذشته در زندگی ما بوده اما با نام هایی متفاوت و حتی گاهی در قالب سنت‌ها و آیین مختلف.

پس از آن نظریات گوناگونی درباره‌ی پیشرفت شخصی و اهمیت آن به وجود آمد. از جمله آنها می‌توان به فروید (پدر علم روانشناسی)، آلفرد آدلر و یونگ اشاره کرد. یکی از مهمترین این نظریات را شخصی به نام آبراهام مازلو (1970) بیان می‌کند:
همه‌ی افراد نیاز قوی و درونی‌ای به پیشرفت شخصی دارند که این پیشرفت تحت نام “خودشکوفایی” انجام می‌شود
در واقع تمامی افراد میل درونی‌ای به تغییر و بهبود در جهت رسیدن به موفقیت بیشتر و نسخه‌ی بهتر از خود دارند که این امر با مهارت های رشد و بهبود فردی امکان پذیر است.

امروزه رشد شخصی یا به انگلیسی personal development با توجه به رشد علوم مختلف علی‌الخصوص علوم انسانی، به طور گسترده در حال استفاده است و بنابراین در دنیای پیچیده‌ی امروزی با مسائل و مشکلات فراوان از جمله پاندمی کرونا که فرصتی برای آموزش این مهارت گران‌بها فراهم کرده است، اگر از اصول توسعه فردی استفاده نکنیم شانس کمی برای رسیدن به اهداف و آرزوهایمان داریم.

ریلکسیشن بعنوان اصلی برای توسعه فردی

توسعه فردی شامل چه قسمت‌هایی هست؟

همانطور که بیان شد، توسعه فردی مهارت‌های ما را در ابعاد مختلف شخصی، اجتماعی، شغلی و تحصیلی بهبود می‌بخشد و بنابراین شامل قسمت‌های مختلفی می‌شود. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع بیایید نگاهی به “مفهوم چرخ زندگی” بیندازیم؛ چرخ زندگی، زندگی انسان را به 8 قسمت تقسیم می‌کند که این اهمیت هر یک از این 8 قسمت می‌تواند برای اشخاص، متفاوت باشد.

چرخ زندگی

همانطور که مشاهده می‌کنید چرخ زندگی از 8 قسمت شامل سلامتی و تندرستی، خانواده، معنویات، تفریح و سرگرمی، عشق، یادگیری و رشد، دوستان و شغل و درآمد تشکیل شده است که هر یک از این زمینه‌ها نمره‌ی 0 تا 10 می‌گیرند و بدین ترتیب چرخه زندگی مختص شما ساخته می‌شود. رشد فردی تمام این ابعاد را پوشش می‌دهد که بطور مختصر به آنها پرداخته می‌شود:

سلامتی و تندرستی

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت(WHO) سلامتی عبارت است از سالم بودن بدن، ذهن و روان و همچنین رفاه اجتماعی و نداشتن هرگونه بیماری مانند بیماری‌های سیستم عصبی و ...

آیا شما طبق این تعریف سلامت و تندرست هستید؟ از 0 تا 10 امتیاز دهید.

خانواده

خانواده یکی از مهمترین ارکانی است که در تمام ابعاد زندگی انسان تاثیر زیادی دارد. آیا شما ارتباط مناسبی با خانواده‌ی خود دارید؟ از بودن کنار آنها احساس خوبی دارید؟ برای مطالعه‌ی بیشتر در این مورد به این لینک مراجعه کنید.

خانواده‌ها قطب نماهایی هستند که ما را راهنمایی می کنند. آنها مشوق ما برای رسیدن به بلندترین قله ها هستند و مایۀ آرامش ما، اگر به ناگاه درون دره‌ای فروغلتیم. برد هنری، سیاستمدار امریکایی

توجه به خانواده در چرخ زندگی

معنویات

معنویات هر آنچه در مقابل وجود جسمانی قرار دارد معنی می‌شود. برای مثال کمک‌های انسان دوستانه‌ای که انجام می‌شود نمونه از امور معنوی می‌باشد که موجب آرامش شخص می‌شود. شما در زندگی خود چه میزان به معنویات اهمیت می‌دهید؟

تفریح و سرگرمی

در زندگی امروزی که رقابت بر سر مشاغل زیاد و زیادتر می‌شود و در نتیجه افراد باید تلاش زیادی برای موفقیت در زندگی کنند، تفریح و سرگرمی بعنوان سوخت برای یک خودرو تلقی می‌شود و می‌تواند انرژی افراد را تا آخر هفته تأمین کند. آیا تفریح و سرگرمی در زندگی شما مورد توجه قرار می‌گیرد؟ از 0 تا 10 به آن امتیاز دهید.

توجه به سرگرمی در چرح زندگی

عشق

رابطه عاطفی و عشق موضوعی است که تقریبا در زندگی هر شخصی تکرار می‌شود. آیا از رابطه عاطفی خود رضایت دارید؟ آیا انتخاب درستی در این مورد کرده‌اید؟ چه میزان در این رابطه اطلاعات و آگاهی دارید؟ آیا شخص مقابل شما از ارتباط با شما احساس رضایت می‌کند؟

یادگیری و رشد

انسان‌ها بواسطه‌ی قدرت یادگیری بالای خود، به اختراعات و پیشرفت‌های گوناگونی دست پیدا کرده‌اند و یکی از مهمترین وجه تمایزات انسان و حیوان نیز همین مورد است. آیا شما به یادگیری و رشد علاقه دارید؟ چه میزان به یادگیری خود بها می‌دهید؟ در سال چه تعداد کتاب می‌خوانید و آموزش‌های صوتی یا ویدئویی می‌بینید؟ آیا در زمینه‌ی کاری خود اطلاعات به روز و کاملی دارید؟

اگر کسی کیف پولش را بر سرش خالی کند، هیچ کسی نمی‌تواند آن را از او دور کند. سرمایه‌گذاری برای دانش بهترین بهره را به همراه دارد. بنجامین فرانکلین

دوستان و روابط

یک دوست خوب باعث پیشرفت در تمام زمینه‌های زندگی خواهد شد. او به شما در یافتن دوستان جدید کمک خواهد کرد، به شما چیزهای جدید خواهد آموخت، دوست داشتن و دوست داشته شدن را می‌توان در روابط دوستانه تجربه کرد و در کل به شرط انتخاب مناسب، کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشند. شما چه میزان از صحبت کردن خود راضی هستید؟ آیا شنونده‌ی خوبی هستید؟ آیا در شرایط مختلف لحن و کلمات مناسب را انتخاب می‌کنید؟ آیا شما دوستان قابل اعتمادی دارید؟ آیا با آنها روابط نزدیکی دارید؟ آیا از روابط دوستانه‌ی خود رضایت دارید؟

  استرس و 20 روش فوری "کاهش استرس" ❗

توجه به دوستان در رشد شخصی

شغل و درآمد

حتی قبل از بوجود آمدن “پول” مفهوم کسب و کار و شغل وجود داشته و خواهد داشت زیرا یکی از ابعاد مهم زندگی ما را در بر می‌گیرد. از شغل خود راضی هستید؟ چه میزان درامد دارید؟ آینده‌ی شغلی خود را کجا خواهید دید؟ تا به حال چه موفقیت‌های شغلی‌ای را تجربه کرده‌اید؟ از 0 تا 10 امتیاز دهید.

پس از امتیاز دادن به هر یک از ابعاد زندگی خود و اتصال نقاط به یکدیگر چرخ زندگی شما شکل می‌گیرد و دید نسبی‌ای نسبت به نقاط ضعف و قوت خود پیدا خواهید کرد. نمونه‌ی کامل شده:

نمونه کامل شده چرخ زندگی

برنامه توسعه فردی یا PDP

تعریف برنامه توسعه فردی

برنامه رشد شخصی یا Personal Development Plan(PDP) عبارت است از برنامه‌ای منسجم، واقع‌بینانه و دارای اهداف مشخص که در نهایت منجر به رشد، خودشکوفایی و موفقیت در شخص می‌شود. به بیان ساده‌تر، به برنامه‌ای مخصوص برای محقق کردن اهداف توسعه فردی، برنامه توسعه فردی گفته می‌شود.

برنامه توسعه شخصی

چرا به یک برنامه توسعه فردی نیاز داریم؟

اهمیت برنامه ریزی و نظم داشتن بر هیچکس پوشیده نیست اما اجازه بدهید نگاهی به اهمیت برنامه توسعه فردی بیندازیم. قسمتی از این برنامه، مشخص کردن اهداف است و بنابراین پس از هدف گذاری، مقصد را می‌دانیم و علم به این موضوع که در کجا قرار داریم و به کجا قرار است برسیم، به ما کمک می‌کند تا بهترین راه برای رسیدن به آن مقصد(اهداف) را پیدا کنیم و به آن پایبند باشیم. همچنین دانستن اینکه ما به کجا قصد داریم برسیم کمک می‌کند تا از مسیر اصلی منحرف نشویم و بعبارت عامیانه‌تر از این شاخه به آن شاخه نپریم.

در زندگی روزمره، دو یا چندراهی های مختلفی برایمان بوجود می‌آید که مستلزم تصمیم گیری دقیق ما هستند. تمامی این تصمیمات ممکن است در نهایت درست یا غلط باشند که ما به کمک برنامه توسعه فردی احتمال خطر تصمیماتمان را کاهش می‌دهیم و به همین دلیل این برنامه در تصمیم گیری به ما کمک فراوانی می‌کند.

در حقیقت برنامه توسعه فردی به ما کمک می‌کند هرچه بیشتر و بهتر از زندگی خود و فرصت‌های احتمالی در جهت رسیدن به اهداف استفاده کنیم و فعالانه کنترل بسیار زیادی بر روی آن داشته باشیم.

این برنامه مانند یک راهنما در مسیر پر پیچ و خم زندگی عمل می‌کند که ما را از خطرات احتمالی دور و به اهداف نزدیک‌تر می‌کند. پس داشتن یک برنامه‌ی مخصوص خود، سبکی برای موفقیت در زندگی محسوب می‌شود.

تدوین برنامه توسعه شخصی در 8 مرحله

اکنون که با مزایای بی‌شمار این برنامه آشنا شدیم، احتمالاً شما هم قصد دارید از آن استفاده کنید. به شما تبریک می‌گویم زیرا جزء معدود افرادی هستید که قصد دارید برای خود برنامه رشد شخصی تدوین کنید. پس بدون مقدمه به سراغ مراحل طراحی یک برنامه توسعه شخصی مخصوص شما، می‌رویم:

1.اهداف و آرزوهایتان را مشخص کنید

مشخص کردن اهداف، اولین و مهمترین جزء این برنامه است و اهمیت آن زمانی مشخص می‌شود که شما انرژی فراوانی بر روی این هدف یا آرزو خواهید گذاشت پس باید ارزشش را داشته باشد. این هدف می‌تواند تغییری تمام عیار در تمام ابعاد زندگی باشد، یا کسب یک مهارت که سالهاست به هر دلیلی موفق به انجام آن نشده‌اید و یا ترک عادتی که منجر به آزار و اذیت شما یا اطرافیانتان می‌شود.

ثبت اهداف و آرزوها

چیزی که زندگی شما را تغییر می دهد لیستی از گام هاست. ناپلئون هیل

به هر دلیل و با هر انگیزه‌ای که این کار را انجام می‌دهید باید از اصولی برای هدف گذاری پیروی کنید که به اختصار عبارتند از:

 1. مکتوب کردن تمامی اهداف و آرزوها: نوشتن اهداف می‌تواند کمک زیادی به تحقق آنها بکند. حتی پس از نوشتن آن را در جایی قرار دهید که بارها در طول روز چشمتان به آن می‌خورد. اگر در این مورد اطلاعات بیشتر نیاز دارید به کتاب “بنویس تا اتفاق بیوفتد” مراجعه کنید. Write It Down, Make It Happen
 2. اولویت آنها را مشخص کنید: اگر شما تعداد زیادی اهداف دارید قطعا می‌تواند باعث سردرگمی شما شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنم حتما آنها را بر اساس اهمیت اولویت بندی کنید.
 3. در یک بازه زمانی، تعداد زیادی هدف مشخص نکنید: این مورد هم مانند مورد دوم می‌تواند باعث سردرگمی شود. پس رعایت این نکته مهم امری حیاتی است.
 4. اهداف خود را به سه دسته‌ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید: تدوین برنامه‌ای که فقط و فقط تا چند سال دیگر محقق می‌شود آفتی است که دربسیاری از برنامه ریزی ها دیده می‌شود. علت اصلی اینکه این کار اشتباه است این است که در این مدت طولانی معمولاً اشخاص دچار بی انگیزگی می‌شوند.
  1. اهداف بلند مدت: این اهداف معمولا مقصد نهایی ما هستند و مدت زیادی طول می‌کشند. بسته به سن و اهداف شما زمان مناسب برای این اهداف متغیر است اما معمولا اهدافی که در پنج سال یا بیشتر محقق می‌شوند اهداف بلند مدت هستند. برای مثال: خرید خانه تا 7 سال آینده یا بازنشستگی تا 10 سال آینده (مطالعه بیشتر)
  2. اهداف میان مدت: اهدافی هستند واسط بین اهداف کوتاه و بلند مدت. به بیانی ساده‌تر اهدافی که نه در دراز مدت و نه در کوتاه مدت محقق می‌شوند. مثل یادگیری عمیق مهارت‌های ارتباطی
  3. اهداف کوتاه مدت: اهدافی هستند که معمولاً در کمتر از یک سال به آنها دست پیدا خواهیم کرد. برای مثال پس انداز برای خرید دوچرخه یا آموختن پیانو در حد متوسط

2.از محدودیت زمانی استفاده کنید

برای اینکه اهدافتان مشخص باشند، باید برای آنها محدودیت زمانی مشخص کنید. مثلا یادگیری دوره‌ی اموزشی توسعه فردی تا ماه آینده. حتی می‌توانید برای تمام فصل‌های دوره‌ی آموزشی هم زمان مشخص کنید. برای تمام اهدافتان چه کوتاه، چه بلند مدت شرط زمان قرار دهید.

محدودیت زمانی در برنامه توسعه فردی

3.نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید

به طور حتم برای رسیدن به هر هدفی، راه های متعددی وجود دارد اما اینکه کدام یک از این راه ها متناسب شما و شخصیت شما است بستگی به نقاط ضعف و قوت شما دارد. تمام نقاط قوتی که شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد یادداشت کنید و همینطور نقاط ضعفی که ممکن است باعث پسرفت شما شوند را هم به همین ترتیب یادداشت کنید و در راستای تقویت آنها و شکل دادن عادات استفاده کنید.

4.اقدامات لازم را یادداشت کنید

اکنون که اهداف و زمان آنها و همچنین توانایی‌های ما برای رسیدن به آنها را شناختیم زمان آن رسیده تا نقشه‌ی راه را رسم کنیم. برای تمام اهدافی که نوشتید باید اقدامات لازم برای تحقق آن را ثبت کنید.

  قانون 5 ثانیه و کاربرد آن | The five second rule

تصور کنید قصد یادگیری یک دوره آموزشی را دارید؛ می‌توانید ریز به ریز اقدامات را ثبت کنید و به آنها زمان اختصاص دهید. برای مثال سه شنبه ساعت 9 صبح فصل اول دوره، پنجشنبه ساعت 9 صبح فصل دوم و به همین ترتیب تا آخر ادامه دهید.

نوشتن اولویت‌ها

5.از تسهیل‌کننده‌ها غافل نشوید

در مسیر توسعه فردی، ابزارهای زیادی هستند که می‌توانند کار ما را راحت کنند. از اپلیکیشن‌های مفید برای ثبت کارها گرفته تا توصیه‌های یک دوست، کارفرما یا همکلاسی! همگی می‌توانند ما را در این مسیر یاری کنند. پس از آنها غافل نشوید.

6.از دانسته‌هایتان استفاده کنید

پس از گذشت مدتی، شما چیزهای بسیار زیادی را آموخته‌اید؛ اما آموختن آنها به تنهایی کافی نیست. اگر دوره‌ی آموزشی‌ای که بیان شد شروع کرده‌اید و چند فصل آن را به اتمام رسانده‌اید، حتماً از آن در زندگی روزمره استفاده کنید تا راه برای یادگیری‌های آتی آسان‌تر شود و مطالب قبلی هم کاملا تثبیت شوند.

استفاده از آموخته‌ها

7.ارزیابی و بررسی مداوم، مرحله نهایی

بررسی مسیر و فرایند کار پس از گذشت مدت کمی، باید جزئی از روتین شما شود چرا که ممکن است به علت های گوناگون شما از مسیر اصلی منحرف شوید و یا نقاط ضعف جدیدی پیدا کنید که بهبود آنها در دسترسی سریعتر به اهداف می‌توانند مفید باشند.

موانع برنامه رشد شخصی

برای انجام هر کاری، موانع مختلفی وجود دارد و برنامه توسعه فردی هم از این قاعده مستثنی نیست. لازم به ذکر است تمامی راهکارهای ارائه شده به اندازه‌ی کشش این مقاله بوده و برای درمان هر یک از این موارد راهکارهای بسیار زیادی موجود است که اصلی ترین راهکار هم مراجعه به روانشناس و متخصص است. اما در این مرحله به بررسی مهمترین موانعی که ممکن است در این مسیر بر سر راه شما قرار گیرد، می‌پردازیم و چند راهکار ارائه می‌دهیم:

1.کمال گرایی

“همه چیز یا باید کامل باشه یا اصلاً نباشه!”

اگر شما هم چنین تفکری دارید این قسمت را با دقت بخوانید. کمال گرایی یا perfectionism یکی از ویژگی‌های شخصیتی انسان‌هاست که عبارت است از تلاش بیش از حد و غیر منطقی برای دستیابی به استانداردهایی خود ساخته در بالاترین سطح.

به بیان ساده‌تر زمانی که شخص اهداف و استانداردهایی غیر واقع بینانه برای خود یا دیگران اعمال می‌کند و بر انجام کامل آنها اصرار دارد دچار کمال گرایی است. همچنین این اشخاص در صورتی که در قسمت کوچکی از کار به مشکل بر بخورند ادامه‌ی آن را امری باطل می‌دانند یا بعبارتی همه چیز یا باید کامل باشد یا اصلا نباشد.

کمال گرایی به خودی خود بد نیست و می‌توان از دید مثبت هم آن را بررسی کرد. به عبارت دیگر کمال گرایی شامل دو نوع کمال گرایی مثبت(کمال گرایی سازگار) و کمال گرایی منفی(کمال گرایی ناسازگار) می‌شود. کمال گرایی مثبت شخصیت‌هایی را شامل می‌شود که استانداردهای بالا اما قابل دستیابی و منطقی‌ای برای خود ترسیم کرده‌اند.

کمال گرایی در توسعه فردی

چنین افرادی میل زیادی به پیشرفت و انجام کارها به بهترین نحو دارند که این موارد به خودی خود منفی و بد نیستند اما زمانی کمال گرایی منفی می‌شود که افراد از داشته‌هایشان ناراضی هستند و استانداردهایشان بطور غیر منطقی‌ای در حال افزایش است که در نهایت منجر به ترس از شکست، افسردگی و مشکلات شدیدتر می‌شود.

کمال‌گرایی، در شکل مثبت آن، می‌تواند انرژی محرکی فرآهم کند که به دستاوردهای بزرگ منجر شود. توجهِ خیلی دقیق به جزییات، که برای تحقیق علمی، حیاتی است، تعهدی که تنظیم کنندگان موسیقی را به جلو هل می‌دهد تا موسیقی‌شان، صداهای شکوهمندی که در ذهنشان دارند را به دنیای واقعی بیاورد، و پافشاری‌ای که یک هنرمند بزرگ را در مقابل سه‌پایه‌ی نقاشی نگه می‌دارد تا اثری که خلق کرده با تصورش منطبق شود، همه نتیجه‌ی کمال‌گرایی است. Roedell

درمان کمال گرایی با توجه به حوزه کمال گرایی(اندام، شغل، ثروت و …)، میزان، شدت و مدتی که شما گرفتار آن هستید متفاوت است. بطور کلی برای این مورد می‌توان به مواردی همچون مقایسه نکردن خود با دیگران، پذیرفتن کمال گرا بودن و توجه به دستاوردها و نکات مثبت زندگی اشاره کرد.

2.اهمال کاری

اهمال کاری یا Procrastination عبارت است از به تعویق انداختن بی علت یک یا چند کار مهم و توجه به کارهایی با ارزش پایین‌تر.

برای مثال زمانی که شما باید برای آزمون فردا آماده شوید در حال صحبت درباره‌ی آب و هوا با دوستتان هستید. یا عبارت رایج “از شنبه” می‌تواند نمونه‌ی کاملی از اهمال کاری باشد. برای اهمال کاری علل مختلفی وجود دارد اما پایه ای ترین علت آن را می‌توان به اصل لذت(Pleasure Principle) که فروید آن را بیان کرد دانست.به بیان ساده، انسان‌ها میلی کاملا طبیعی و غریزی به لذت جویی و پرهیز از درد و رنج دارند. (توضیحات بیشتر)
در واقع مطالعه برای آزمون فردا نوعی رنج و صحبت با دوست نوعی لذت محسوب می‌شود. تقریباً اکثر انسان‌ها در مقطعی از زندگی خود در مواردی دچار اهمال کاری می‌شوند اما اهمال کاران به این کار عادت دارند.

اهمال کاری در توسعه فردی

 

اهمال کاری هم مانند هر عادت دیگر قابلیت حذف دارد. برای درمان اهمال کاری ابتدا باید مطمئن شوید که شما دچار اهمال کاری هستید؛ پس از آن باید با استفاده از تکنیک های زیر می‌توانید اهمال کاری خود را تا حد زیادی کاهش دهید:

 • در صورتی که کار مهمی قرار بود انجام دهید و موفق به انجام آن شدید، فوراً به خود پاداش دهید تا این کار در شما تقویت شود
 • زمانی که اهمال کاری سعی در غلبه بر شما دارد، به عواقب آن فکر کنید و آنها را تجسم کنید. برای مثال در صورتی که فردا آزمون دارید، به خود یادآوری کنید که در صورت اهمال کاری، نمره‌ی مناسب برای آزمون بدست نخواهید آورد. البته متوجه این نکته باشید که سرزنش کردن یا استرس مشکلی از شما حل نخواهد کرد.
 • کار را به قسمت‌های کوچک تر تقسیم کنید. مثلا برای آزمون 5 فصل باید مطالعه شود. این 5 فصل را در قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید تا انجام آنها برای شما ساده‌تر شود.
 • وظایفی که باید انجام دهید را به عادت تبدیل کنید تا از انجام آنها رنج کمتری سراغ شما بیاید.
 • در برنامه ریزی و هدف گذاری دقت کنید که برنامه‌ی سنگینی که از پس انجام آن بر نیایید، نچینید چرا که فقط با نگاه کردن به آن مغز شما، شما را متقاعد خواهد کرد که آن را انجام ندهید.

3.کمبود اعتماد به نفس

برای اعتماد به نفس تعاریف مختلفی شده است اما رایج‌ترین تعریف آن عبارت است از: اعتماد به نفس یا Self Confidence یک حالت روانی است که در ان شخص به واسطه‌ی تجربیات قبلی خود، به توانایی و پتانسیل خود برای انجام آن کار باور دارد. به بیان ساده‌تر، اعتماد به نفس یعنی من به توانایی‌های خودم باور دارم.

  معجزه‌ی "روتین روزانه" (تعریف + 10 پیشنهاد روتین صبحگاهی)

مشکل کمبود اعتماد به نفس در رشد شخصی

در رابطه با برنامه توسعه فردی، افرادی وجود دارند که تصور می‌کنند از پس انجام این کار برای رسیدن به اهداف خود بر نمی‌آیند. البته گاهی این مورد درست است و ناشی از کمبود اعتماد به نفس نیست زیرا برنامه بسیار آرمانی طرح شده است که این نیز یکی از خطرات برنامه ریزی است. اما اگر مطمئن شدید از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برید موارد زیر به کمک شما می‌آیند:

 • ارتباط با اشخاص دارای اعتماد به نفس بالا: برای اینکه شما بتوانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، باید با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند اما از اعتدال خارج نشده‌اند ارتباط برقرار کنید. این ارتباط باعث می‌شود از او الگوگیری کنید و این مورد را رفع کنید
 • دلایل خود را بررسی کنید: شاید از بین دلایلی که برای عدم توانایی شما برای انجام این برنامه به خودتان می‌گویید، دلایل غیر منطقی باعث شوند این رفتار را ترک کنید.
 • حجم برنامه را کاهش دهید: شاید با دیدن حجم بالای برنامه توسعه فردی، ای مشکل سراغتان بیاید و باعث شود سرخورده شوید. با کاهش حجم و انجام آن، اعتماد به نفس خود را برای انجام کارهای بزرگتر تقویت کنید.
 • دستاوردهای گذشته‌ی خود را بررسی کنید: به گذشته‌ی خود نگاهی بیندازید و تمام دستاوردهای مثبت خود را به خاطر بیاورید. تاثیر بسیار خوبی در این مورد دارد

4.محدودیت‌های مالی

در جامعه افراد زیادی هستند که اهدافی دارند اما از عهده‌ی محدودیت‌های مالی آن بر نمی‌آیند. اگر در سطح وب نگاهی بیندازید، برای هر موضوعی مطالب رایگان بسیاری وجود دارند. برای مثال در همین مجموعه آموزشی سعی بر آن است که با مطالب رایگان، به سهم خود این مشکل را برای افرادی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، حل کنیم.

5.مشکل در مدیریت زمان

تمام افراد جامعه هر روز 24 ساعت برای انجام کارها فرصت و زمان دارند. اما عده‌ی زیادی از کمبود وقت گلایه می‌کنند. در واقع مشکل اصلی این افراد به احتمال خیلی زیاد، مشکل در مدیریت زمان یا time management است و نه کمبود زمان!(توضیحات بیشتر در مقاله‌ی مدیریت زمان)

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید زمانتان را چگونه صرف کنید. می‌توانید از آن برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید و یا می‌توانید آن را آتش بزنید. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید و اگر تصمیم نگیرید چگونه زمان خود را صرف کنید، دیگران برای شما این کار را انجام خواهند داد ! تونی مورگان

در این قسمت راهکارهایی برای مدیریت صحیح زمان ارائه شده است:

 • برنامه ریزی کنید: داشتن برنامه‌ی درست باعث می‌شود بدانید 24 ساعت زمان و یا بهتر بگویم 24 ساعت فرصت خود را چگونه خرج کنید که در آن به کارهای مهم و ضروری برسید
 • روزتان را تقسیم بندی کنید: برای داشتن نظم بهتر توصیه می‌شود 24 ساعت را به زمان‌های مساوی مثلا نیم ساعته تقسیم کنید. با این روش شما می‌توانید کارهایتان را در بازه‌ی زمانی مشخصی تمام کنید
 • کارهایتان را اولویت بندی کنید: داشتن اولویت برای انجام کارها یکی از مهمترین موارد برای سهولت در استفاده از فرصت است. برای مثال به تمام کارهایتان امتیازی بین 0(بی اهمیت) تا 5(پر اهمیت) بدهید و صبح را به مهمترین تکالیف خود اختصاص دهید.
 • از اصل پارتو استفاده کنید: قانون پارتو یا 20/80 بیان می‌کند 80 درصد نتایج شما از 20 درصد کارهایتان سرچشمه می‌گیرند. پس 20 درصد تاثیرگذار خود را انتخاب کنید تا 80 درصد نتیجه مطلوب را از آنها بگیرید.

6.استرس

استرس Stress یک واکنش طبیعی و بیولوژیکی بدن است به شرایط محیطی. زمانی که بدن در شرایط خطرناک قرار می‌گیرد، مواد شیمیایی و هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن بیشتر می‌شود که این امر باعث آمادگی بدن در برابر خطرات می‌شود. برای مثال انرژی بیشتری داریم و یا توجه بیشتری به اتفاقات اطراف داریم.

استرس در رشد شخصی

این مورد زمانی باعث مشکل می‌شود که بدون علت باشد و یا از حد طبیعی خارج شود. در مورد برنامه توسعه فردی هم اگر شما استرسی دارید می‌توانید با راهکارهای زیر به کاهش آن کمک کنید:

 • میزان کافئین خود را کنترل کنید: کافئین یک ماده‌ی محرک اعصاب است که در چای، قهوه، شکلات و نوشیدنی‌های انرژی زا به کار می‌رود و باعث افزایشی استرس و اضطراب می‌شود. در نتیجه شما برای کاهش آن می توانید مصرف کافئین را کاهش دهید
 • از یوگا کمک بگیرید: در تحقیقات مختلفی نشان داده شده که یوگا به کاهش استرس شما کمک می‌کند و می‌تواند آرامشی به شما دهد که مراحل برنامه رشد شخصی را به سهولت انجام دهید
 • به موسیقی ملایم گوش کنید: سبک‌های خاصی از موسیقی باعث کاهش فشار خون و کاهش استرس و اضطراب می‌شوند و به همین دلیل است گه در یوگا و روش‌های تن آرامی موسیقی به کار می‌رود.
 • استرس خود را یادداشت کنید: نوشتن استرس و علت آن می‌تواند یکی از راه‌های تخلیه‌ی ذهن از افکار مزاحم شود و در نتیجه باعث کاهش استرس نیز می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله درباره موارد زیر صحبت شد:

 • تعریف رشد فردی: مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای بالا بردن توانایی
 • اهمیت رشد شخصی: به سبب وجود توسعه فردی از ابتدا تاکنون و همچنین قدرت آن در افزایش توانمندی افراد، می‌توان از آن بعنوان یکی از مهارت‌های مهم و کاربردی نام برد
 • ابعاد رشد فردی: رشد شخصی در تمام مراحل زندگی از جمله خانواده، معنویات، عشق و رابطه عاطفی، تفریح و سرگرمی، یادگیری و رشد، دوستان و شغل و درآمد تاثیر مستقیم دارد
 • تعریف برنامه رشد شخصی: برنامه‌ای منسجم و منظم بر پایه رشد شخصی، برای رسیدن به موفقیت
 • اهمیت برنامه رشد شخصی: داشتن یک برنامه‌ی اصولی، در تمام مقاطع زندگی از جمله تصمیم‌گیری‌ها، برنامه ریزی و تعیین اهداف به ما کمک می‌کند
 • تدوین برنامه رشد فردی: در 8 مرحله این برنامه طراحی می‌شود؛ 1.مشخص کردن اهداف و آرزوها 2.استفاده از زمان برای اهداف 3.شناسایی نقاط ضعف و قوت 4.یادداشت اقدامات لازم 5.استفاده از ابزارها و تسهیل کننده‌ها 6.استفاده از آنچه یاد می‌گیریم 7.بررسی مداوم مسیر و روند پیشرفت
 • موانع برنامه رشد شخصی: 1.کمالگرایی 2.اهمال‌کاری 3.کمبود اعتماد به نفس 4.محدودیت‌های مالی 5.مشکلات مربوط به مدیریت زمان 6.استرس

 نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید 

 

 

آیا این مقاله مفید بود؟
‌ ‌ میانگین 4.7 از 6 نظر

6 دیدگاه دربارهٔ «صفر تا صد توسعه فردی + برنامه توسعه فردی در 7 مرحله»

 1. واقعا کامل و موثر بود و سوال های ذهنی که برای پیدا کردن حال خوب تو زندگیم وجود داشت رو جواب داد و تونستم باهاش احساس بهتری رو برای حل مسائل و مسیر هدفم پیدا کنم
  ممنون از مطالبی که آماده کردید

  1. امیر حسین عزیز
   باعث خوشحالیه که این مطلب تونسته برای شما مفید باشه
   از اینکه این مقاله رو مطالعه کردید از شما سپاسگزارم.

  1. هانیه عزیز
   خوشحالم که این مطلب رضایت شما رو جلب کرده
   از اینکه مقاله رشد فردی رو مطالعه کردید از شما سپاسگزارم.

 2. مهسا اکبری

  درباره رشد فردی مطالب خوبی نوشته شده اما لطفا هر کدام از مهارت ها را بیشتر توضیح بدهید یا حتی در مقالات جداگانه
  خیلی ممنونم

  1. مهسا عزیز
   ضمن تشکر از توجه شما، مهارت‌های مختلف هر کدام در قالب مقالات جداگانه قرار داده خواهد شد.
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا